W zdrowym ciele… czyli strategie prewencji problemów zdrowotnych wśród muzyków.

Bycie muzykiem wiąże się z obciążeniami organizmu podobnymi do tych obserwowanych u sportowców zawodowych. Oczywiście dotyczą one nieco innych obszarów, niemniej jednak ich charakter jest bardzo zbliżony. Dlatego muzycy wykonując swoją pracę przez wiele godzin dziennie powinni od najmłodszych lat zwrócić uwagę na profilaktykę zdrowotną związaną z czynnościami zawodowymi. Poniżej zamieszczamy serię wskazówek, które niezbędne są do uniknięcia przeciążeń. Przyswojenie i przestrzeganie ich pozwoli utrzymać zarówno stawy jak i mięśnie z ścięgnami w zdrowiu.

  • Kształtuj dobre nawyki gry na instrumencie. Nauka prawidłowej techniki i świadomość prawidłowej postawy zapewnią ci swobodę ruchu i ekspresji w trakcie gry.
  • Jak przed każdym intensywnym wysiłkiem fizycznym pamiętaj o rozgrzewce i przygotowaniu organizmu zanim rozpoczniesz się grę.Wykonaj rozciąganie mięśni po zakończonych ćwiczeniach.
  • Konieczne rób sobie przerwy w trakcie gry. Zaleca się 5 minutowy odpoczynek na każde 25 minut gry lub stosowanie 10 minutowego wypoczynku na każde 50 minut ćwiczeń. Należy o nich pamiętać także podczas prób czy przedstawień.
  • Rozpocznij grę na instrumencie od ćwiczeń techniki gry dla poszczególnych palców tzw. „trening mózgu”. Stopniowo zwiększaj intensywność i częstotliwości gry, dzięki temu zapobiegniesz nadmiernym przeciążeniom aparatu ruchu i bólowi. Pamiętaj o stopniowaniu trudności utworów w trakcie ćwiczeń.
  • Stosuj prawidłowo dobrany sprzęt jak podpórki, pasy ułatwiające utrzymanie instrumentu itp. Dodatkowe pomoce odciążą nadmiernie napięte mięśnie i pozwolą uniknąć bólu.
  • Pracuj nad zwiększeniem świadomości swojego ciała. Wiedza o prawidłowym ustawieniu poszczególnych części ciała względem siebie i wpływie siły grawitacji na aparat ruchu człowieka, uwolnienie napięć i blokad w ciele zapewni ci uczucie swobody i lekkości w trakcie gry na instrumencie.Wizualizacje mogą być bardzo pomocne.
  • Dobór właściwego miejsca do ćwiczeń. Czynniki środowiska takie jak rodzaj i intensywność oświetlenia, hałas, temperatura w pomieszczeniu, dobór odpowiedniego krzesła, siedziska i in. wpływają na jakość i komfort gry. Należy starannie zadbać o te elementy, ponieważ ich zaniedbanie może prowadzić do pogorszenia jakości wykonawstwa np.: zbyt niska temperatura uniemożliwia przyjęcie odprężonej swobodnej postawy w wyniku napięcia mięśni, co może powodować przeciążenia aparaty ruchu lub kształtowania złych nawyków.
  • Opanuj skuteczne dla ciebie strategie radzenia sobie ze stresem. Mimo intensywnych ćwiczeń i przygotowań wystąpienia publiczne są zmorą i wiążą się z olbrzymim stresem. Musisz nauczyć się jak wykorzystać ten stres i jak zrobić z niego użytek.
  • Ćwicz gdy jesteś wypoczęty i skoncentrowany na zadaniu. Tylko to pozwoli ci wydobyć prawdziwie piękny dźwięk i robić dalsze postępy. Gdy jesteś zmęczony odpocznij, twój organizm wie co dla niego dobre.
  • Dbaj o zdrowie i dobre samopoczucie we wszystkich aspektach życia codziennego. Prawidłowo zbilansowana dieta, higiena snu i wypoczynku, regularna aktywność fizyczna pozwali ci utrzymać ciało w dobrej kondycji psychofizycznej. Dzięki temu twoja twórczość będzie się rozwijać.