HISTORIA – WPROWADZENIE

Nordic Walking powstał w latach 20 XX wieku w Finlandii. Pomysł wyniknął z potrzeby realizacji treningu przez narciarzy biegowych w okresach bezśnieżnych. Wydłużyło to znacznie czas, który mogli wykorzystać na przygotowanie się do sezonu startowego.

KIJKI

Kijki do Nordic Walking składają się z trzech elementów – trzonu, grota oraz rękojeści, do której przyłączony jest system mocujący kijek do ręki. Często spotykanym dodatkiem jest tzw. „bucik”, który nakłada się na grot w twardym terenie, np. chodząc po asfalcie. Jego zadaniem jest ochraniać grot przed stępieniem.

Wśród systemów mocujących kijek do ręki można spotkać dwa typy różniące się od siebie sposobem uwalniania ręki. W jednych modelach należy rękę wysunąć z rękawiczki lub pasków, natomiast w drugich rękawiczka wypina się z kijka pozostając na ręce. Nie ma zatem potrzeby każdorazowego jej zdejmowania. Drugie rozwiązanie jest szybsze, przez co bardziej praktyczne – warto wziąć to kryterium pod uwagę przy zakupie kijków.

Przy doborze sprzętu do NW należy kierować się następującymi kryteriami:

  • kijki:

Do NW są one jednoczęściowe, wszelkie kijki teleskopowe, z regulowaną długością dostępne na rynku NIE SĄ właściwe do uprawiania NW;

  • materiał użyty do produkcji:

Wyróżnia się trzy rodzaje materiałów – aluminium, włókno szklane oraz włókno węglowe (carbon). Każdy z wymienionych materiałów różni się od siebie wytrzymałością, trwałością oraz ceną. Przyjmuje się, że aluminiowe kijki są najmniej wytrzymałe i stosunkowo łatwo ulegają wygięciom, deformacjom czy nawet złamaniom podczas ćwiczeń, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo dla użytkownika. Zaletą ich przy tym jest niska cena. Kijki wykonane z włókna szklanego przezentują większą, a z włókna węglowego największą wytrzymałość przy stosunkowo dużej giętkości i elastyczności. Właśnie dlatego najczęściej spotyka się produkty wykonane z połączenia tych dwóch materiałów, przy czym każdy z nich ma oznaczoną zawartość carbonu wyrażoną w procentach. Istnieje wprostproporcjonalna zależność pomiędzy zawartością carbonu, a wytrzymałością kijka; jest to bardzo ważne w kontekście intensywności, z jaką kijki będę eksploatowane;

  • dobór długości kijka

Istnieje wiele wzorów, służących do wyznaczania odpowiedniej długości kijka w zależności od wysokości ciała użytkownika. Tak naprawdę każdy producent kijków przedstawia własny przelicznik:

najpopularniejsze wzory:

  • wys ciała x 0,66,
  • wys ciała x 0,67,
  • wys ciała x 0,68;

Praktycznym sposobem sprawdzenia czy dany kijek jest odpowiednio dobrany do wysokości ciała użytkownika jest ustawienie się w przedstawionej poniżej pozycji, gdzie przy opartym o podłoże kijku, ramię powinno być zgięte w stawie łokciowym do 90°(rys.1).

OBUWIE

Prawidłowo dobrane obuwie stanowi bardzo istotny element każdej aktywności fizycznej. W Nordic Walking najważniejszym czynnikiem jest to aby obejmowało kostkę. Jej dodatkowe zabezpieczenie jest bardzo istotne, gdyż marsz najczęściej odbywa się na miękkim i niestabilnym podłożu – las, łąka, polana, park. Kolejnym czynnikiem jest dobrze amortyzująca podeszwa (tzw. support), która będzie absorbowała cześć wstrząsów podczas marszu czy biegu, oszczędzając tym samym nasze stawy. Należy też pamiętać, żeby but był dobrze zasznurowany, gdyż to również zwiększy stabilność stopy.

Zaleca się, aby buty miały zakryte palce i pięty, aby zapobiegać skaleczeniom stopy. W kontekście skaleczeń i obtarć warto również używać skarpet, szczególnie przy wysokich butach, gdzie łatwo może dojść do bolesnych podrażnień ścięgna Achillesa.

DOBÓR MIEJSCA TRENINGU

Nordic Walking jest formą aktywności fizycznej, którą najprzyjemniej realizuje się w plenerze. Dlatego zalecane miejsca do uprawiania treningu marszowego to lasy, łąki, polany czy parki. Wszystkie wymienione miejsca posiadają miękkie podłoże, które jest bardziej przyjazne dla naszych stawów niż twarde nawierzchnie. Treningu Nordic Walking na betonie, asfalcie i innych sztywnych podłożach jest niewskazany ze względu na narażenie stawów na zbyt duże obciążenia. Oczywiście jednorazowy trening nie powinien wyrządzić krzywdy, natomiast wielokrotnie powtarzane treningi w takich warunkach mogą prowadzić do sumowania się uszkodzeń chrząstki stawowej powodując w konsekwencji dolegliwości bólowe.

UBIÓR

Ze względu na to, że najlepszym miejscem do uprawiania Nordic Walking jest plener, bardzo ważnym elementem jest odpowiedni dobór ubrania. Najważniejszy jest odpowiedni dobór stroju do aktualnych warunków pogodowych. Warto w tym miejscu polecić wszelkiego rodzaju bieliznę oddychającą, która jest obecnie szeroko dostępna. Jej zalety to przede wszystkim odprowadzanie potu z powierzchni skóry eliminujące niekomfortowe odczucia. Poza tym jest on lekka, a poprzez ścisłe przyleganie do ciała tworzy warstwę izolacyjną, która utrzymuje odpowiednią temperaturę pracujących mięśni. Jest to bardzo istotne szczególnie przy niskich temperaturach, kiedy wychłodzenia organizmu jest większe, przez co znacznie wzrasta ryzyko odniesienia kontuzji.