Ból w okolicy stawu k.-b.

Ból w okolicy stawu k.-b.

Postprzez tadeuszklawik 14 sty 2017, o 19:02

Witam,
od około 2 lat walczę z bólem umiejscowionym tuż nad pośladkami w rejonie stawu krzyżowo-biodrowego i kości ogonowej. Niekiedy ból występuje też w lewym pośladku (centralnie lub na samym dole przy udzie). Ból jest o różnym nasileniu, generalnie lekki, czasami wzrasta do średniego, czasami przekształca się też w ból piekący. Są też dni – zwłaszcza po zabiegach manualnych – kiedy nie ma go w ogóle.

W kwietniu 2014 r. miałem wykonany rmi odcinka lędźwiowego. Oto wynik:
Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych
- Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1,
- Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1,
- Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe,
- Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5,
- Wysokość trzonów prawidłowa,
- Stożek rdzenia prawidłowy,
- Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do 18 mm.
Z kolei w październiku 2010 r. miałem rmi kręgosłupa krzyżowego i kości ogonowej:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR, STIR w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Cechy stłuszczenia szpiku kostnego trzonów kości krzyżowej, trzonów kości ogonowej oraz okołostawowo w stawach krzyżowo-biodrowych. Na poziomie S2, S3 widoczne torbiele Tarlova 13 mm i 15 mm. Nie widać w rzucie tkanek miękkich okolicy kości krzyżowej i ogonowej cech patologicznego sygnału.

Po przejrzeniu pierwszej z płytek trzech neurochirurgów twierdzi, że jak na mój wiek (54 lata) stan nie jest zły i nadaje się do rehabilitacji. Jeden z nich zaproponował w razie braku poprawy wstawienie DIAM na poziomie L4-L5. Neurolog nie stwierdza ubytków neurologicznych.
Aktualnie terapeuta (McKenzie, PNF, terapia manualna szkoła niemiecka, ponadto wieloletnie doświadczenie na oddziale rehabilitacji neurologicznej) stwierdził, że mam minimalnie krótszą lewą nogę z uwagi na przekrzywione biodro (miednicę) i stąd mogą być te bóle.
Nadmieniam, że do tej pory byłem leczony (rehabilitowany) pod kątem zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym i nikt nie zauważył, że ta noga jest krótsza.
Co o tym sądzicie? Czy rzeczywiście może to dawać wspomniane dolegliwości bólowe i co ewentualnie dalej z tym można zrobić? A może macie jakieś inne pomysły skąd może być tego rodzaju ból?
tadeuszklawik

Re: Ból w okolicy stawu k.-b.

Postprzez Maciej Brożyński 16 sty 2017, o 12:15

Dzień dobry,
Wszystko wskazuje na to, że bóle pochodzą z kręgosłupa. Zatem podjęte postępowanie (rehabilitacja) jest słuszne. To co zwraca moją uwagę to zmiany stłuszczające (MODIC). Moje doświadczenie pracy z takimi pacjentami pokazuje, że często ich dolegliwości się przewlekają. Przyczyny degeneracji kręgosłupa są złożone/wieloczynnikowe. Ja osobiście nie przykładam wielkiej wagi do różnicy kończyn i tzw. "zrotowanej miednicy". Uważam, że wzrastamy w osobniczym dysbalansie (odchyleniu od sylwetki idealnej) do czego adaptują się wszystkie nasze tkanki. Interwencja korekcyjna zatem może być wytrąceniem z "równowagi" i wcale nie musi dać pozytywnych efektów. Z drugiej strony jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać wkładkę korekcyjną i zobaczyć jak zareaguje Pana kręgosłup. Czasem sam zalecam zastosowanie korka pod piętę. Jeśli pacjent do mnie wróci i mówi, że jest mu lepiej to zostawiamy korektę. Jeśli nie - to daję pod drugą nogę :) Dziwne? Nie do końca. Przy leczeniu dysków bowiem czasem wystarczy nieco zmienić strefę obciążenia krążka co pozwoli mu na samoleczenie. Dlatego nie odrzucam zupełnie korekty stopy, długości kończyny itp. Zwracam jednak uwagę, że kluczowa jest informacja zwrotna - lepiej/gorzej/tak samo.
W Pana przypadku również zwrócił bym uwagę na siedzenie. Zmiany MODIC w obrębie kości krzyżowej mogą być wynikiem między innymi siedzenia na niej (strefa obciążenia pośrodkowo zamiast na guzach kulszowych i na pośladkach). W takim przypadku warto skorygować stanowisko do pracy/odpoczynku.
Dodatkowo sugeruję zastanowić się z prowadzącym terapeutą na sposobami regularnego uwadniania dysków (przez pozycje odciążeniowe) połączone z regularnym treningiem (my w klinice wprowadzamy dość intensywny, ogólnoustrojowy, ale respektując objawy pacjenta). To będzie na dyski działać jak rodzaj pompy i z czasem (tu mówimy nawet o miesiącach pracy) symptomy powinny się wycofywać.
Mam nadzieję, że udało mi się choć nieco pomóc.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez tadeuszklawik 28 mar 2017, o 12:51

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i obszerne wyjaśnienie.
Szkoda, że mieszkam dość daleko od Warszawy bo z chęcią skorzystałbym z Państwa oferty. Rzeczywiście, tak jak Pan zwrócił uwagę, dużo pracuję w pozycji prawie półleżącej (praca przy laptopie), jak również przy siedzeniu bardzo często dolny odcinek kręgosłupa jest "zaokrąglony". Co prawda pytałem się terapeutów, czy mój ból może być spowodowany takim "ugniataniem" kości ogonowej i stawu, ale nie zwracali na to uwagi.
Jeżeli mogę, to mam kolejne pytania do Pana, a mianowicie terapeuta kazał mi ćwiczyć pozycje wyjściowe do ćwiczeń stabilizacji głębokiej, tj. unoszenie miednicy przy leżeniu na plecach i zgiętych nogach, unoszenie bokiem tułowia na łokciu najpierw lewym potem prawym oraz unoszenie tułowia z leżenia przodem na łokciach i palcach stóp, czyli tzw. deski. W takich pozycjach mam wytrzymać ok. 6 sekund i powtarzać je 2 x dziennie po 4 powtórzenia. Niestety kilka dni temu zauważyłem rano drętwienie lewej łydki i stopy. Czy może to być skutkiem wspomnianych ćwiczeń i czy w ogóle mogę je wykonywać przy takich zmianach w kręgosłupie? Nadmieniam, że nie jestem typem sportowca i ich wykonanie wymaga ode mnie dużego wysiłku. Na początku całe ciało "drżało", teraz jest już trochę lepiej.
Po drugie - mam pytanie, czy jest możliwość przeprowadzenia jakiś testów lub dodatkowych (poza rezonansem) badań, które mogłyby jednoznacznie wykazać, czy wspomniany ból (tuż nad pośladkami) jest skutkiem zmian w kręgosłupie, czy też ma związek ze stawem krzyżowo-biodrowym. Zastanawia mnie to, że po zabiegach manualnych mam 3-5 dni bezbolesnych, a później ból powraca, mimo, że nie wykonuję żadnych czynności, które mogłyby go sprowokować - poza ćwiczeniami zaleconymi przez terapeutę. Wygląda to tak, jakby w wyniku normalnych czynności życiowych kręgosłup (staw) wracał do pozycji "bolącej".
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam serdecznie
Tadeusz
tadeuszklawik

Postprzez Maciej Brożyński 3 kwi 2017, o 02:44

Dzień dobry,
Ból do nogi może być spowodowany wprowadzonymi ćwiczeniami. W szczególności jeśli nie ma Pan wiele wspólnego ze sportem. Z mojego doświadczenia wiem, że niewielki brak kontroli w trakcie ich wykonywania może wprowadzać kompresję na poziomie nerwu, czego efektem jest rzutowanie bólu do uda i niżej. Podejmując wszelką aktywność warto się trzymać reguły kontroli bólowej. Polega ona na tym, że ćwiczenia mogą być wykonywane jeśli spełnione są następujące warunki:
- nie ma bólu podczas ćwiczenia
- ból nie pojawia się/nasila w okresie mniej więcej 1-2 godziny po ćwiczeniach
- następnego dnia dolegliwości są mniejsze lub maksymalnie - takie same jak dnia poprzedniego
Stosując się do tej zasady mamy pewność, że dobrany trening jest "bezpieczny" dla pacjenta. Czasem tę regułę się łamie świadomie, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję :)
Co do Pana odczuć po terapii to co prawda nie wiem jakimi technikami posługuje się Pana terapeuta, ale pozwolę sobie podać kilka innych wyjaśnień skuteczności działania.
Posłużył się Pan modelem "zablokowanego stawu". A co jeśli on jednak nie wraca do tej "złej"? Może to coś innego wywołuje efekt poprawy? Co? A no przykładowo - zmiana ukrwienia, co na kilka dni usuwa "zupę chemiczną" wytwarzaną na poziomie uszkodzenia. Albo poprawa ślizgu w nerwach, które z czasem znów "sklejają" się z okolicznymi tkankami ze względu na toczący się proces degeneracyjny oraz tryb życia. A może też pobudzenie czuciowego układu nerwowego pozwala na lepszą kontrolę mięśni, naczyń i to właśnie daje efekt zmniejszenia bólu. Po co te przykłady? Żeby uświadomić Panu, że ten mechanizm "przestawiania" się stawów to tylko jedna z hipotez wyjaśniających skuteczność danej terapii (moim zdaniem najsłabsza z punktu widzenia danych naukowych). Dlatego raczej porzucił bym to wytłumaczenie. Co wcale nie oznacza, że odradzam tego typu postępowanie. Przecież działa - tyle, że krótko. Warto by się było zastanowić jednak jak ten stan utrwalić.
Inna sprawa, że "nieprzemieszczony" staw k-b może też być generatorem bólu (ze względu na degererację; podobnie jak każdy inny staw naszego organizmu). Tutaj kluczowe jest rozróżnienie kliniczne (przez badanie w gabinecie), ze względu na to, że badania obrazowe nie pokazują nam co jest przyczyną dolegliwości. U Pana w MRI opisano wiele zmian. Nie było by więc zaskoczeniem dla mnie gdyby i w omawianym stawie coś znaleziono. W takim przypadku nie jest to jednak podstawą do podjęcia interwencji na tym poziomie. Relatywnie prostym rozróżnieniem klinicznym jest sprawdzenie czy dolegliwości w pośladku i udzie pochodzą z korzenia nerwowego czy też są tylko bólem przeniesionym ze stawu k-b. Wykonuje się w tym celu testy napięcia aksonalnego. Jeśli są dodatnie to znaczy, że któryś z korzeni nerwowych jest uwikłany, a to znów wyklucza (z dużym prawdopodobieństwem) staw k-b. Możecie tego spróbować z prowadzącym. Z doświadczenia jednak podpowiem, że przy relatywnie subtelnych dolegliwościach takie różnicowanie jest nieco trudne. Dlatego polecam stosowanie sprzężenia zwrotnego w terapii. Czyli podejmujecie działanie. Następnie oceniacie jaki przyniosło efekt i na podstawie tego dobieracie kolejne środki. I tak w kółko :) To działa - zaręczam! I jeszcze jedno. Nie przywiązujcie się zbytnio do raz postawionej tezy. To bardzo utrudnia leczenie kręgosłupów :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez tadeuszklawik 13 kwi 2017, o 11:34

Dziękuję za jak zwykle szybkie i szerokie wyjaśnienia. I ponownie muszę powiedzieć, że szkoda, iż mieszkam dość daleko od Warszawy. Natychmiast byłbym u Państwa na konsultacji i leczeniu.
Na ostatniej wizycie terapeuta wycofał mi wspomniane ćwiczenia stabilizujące i powiedział, że na razie musimy skupić się na rozciąganiu - głównie mięśni pośladkowych i nóg. Generalnie teraz wykonuję przeprosty (na leżąco i stojąco) oraz właśnie ćwiczenia rozciągające i na staw k.-b. Praktycznie od dwóch tygodni nie mam bólu w tym stawie, a jeżeli już to chwilowy. Natomiast od wczorajszego ranka pojawiło się dziwne uczucie (jakby lekkie zaburzenia czucia) po zewnętrznej stronie lewego uda i łydki, a więc tam, gdzie niby jest krótsza noga. Mam też ból pośrodku lewego pośladka w miejscu, które terapeuta ugniata mi podczas zabiegów, gdzie podobno przechodzi nerw kulszowy. Podczas ćwiczeń rozciągających czuję też wyraźnie, że ta lewa strona jest mniej rozciągnięta, a przy niektórych z nich odczuwam ból z boku lewego pośladka i w lewym udzie.
Czy przyczyną tego może być zbyt intensywne rozciąganie? Nie ukrywam, że ćwiczenia wykonuję "na maksa", mimo, że jak pisałem sport nigdy nie był moją domeną.
Korzystając z okazji chciałbym życzyć Panu oraz całej załodze Fizjokliniki zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych.
tadeuszklawik

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica