Skrecenie kolana

Skrecenie kolana

Postprzez Szogun20 1 kwi 2014, o 11:19

Witam mam uszkodzone acl mcl mm . chcialbym sie dowiedziec co mnie czeka bo narazie nic nie wiem lekarze tez nic nie mowia ,narazie chodze w ortezie ,rezonans mam 26 kwietnia ( jak wyglada ten rezonans chodzi mi o ten kontrast dozylny) pozdro
Szogun20

Re: Skrecenie kolana

Postprzez Dorota Reszelewska 1 kwi 2014, o 12:26

Witam,

Żeby odpowiedzieć na Pana pytania dotyczące postępowania, proszę o dodatkowe informacje:
1) jak dawno doszło do urazu?
2) w jakim mechanizmie nastąpił uraz? (jak ustawiona była wtedy kończyna)
3) w którym miejscu boli kolano? (od str. przyśr/bocznej/tył/przód)
4) czy obecnie widoczna jest opuchlizna i ucieplenie?

Jeśli chodzi o badanie MRI z kontrastem:
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Przed badaniem podawany jest (dożylnie) kontrast. Dzięki temu uzyskuje się wzmocnienie różnych tkanek i narządów, a przede wszystkim lepszy kontrast między tkankami patologicznymi i prawidłowymi. Jeśli chodzi o możliwe efekty niepożądane-mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (choć zdarza się to bardzo rzadko i zwykle u osób ze skłonnościami alergicznymi). Reakcje te są zwykle łagodne i krótkotrwałe.

Środki kontrastowe są wydalane przez nerki w niezmienionej postaci.
Tak więc kontrast jedynie "przepływa" przez układ krwionośny.

Po uzyskaniu od Pana większej ilości informacji postaram się pomóc.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Dorota Reszelewska

Postprzez Szogun20 2 kwi 2014, o 09:31

Witam wypadek mialem 13 marca , kolano mi przy przy dzwiganiu ciezkiego elementu ( ja bylem lekko rozkroczony) wpadło do wewnatrz , ból jedynie jest jak chce wyprostowac an maxa kolano oraz przy mocnym dotykaniu po wewnetrznej stronie , kolano jest spuchniete .Czy konieczne jest przy badaniu mri podanie kontrastu nie mam z tym dobrych wspomnien . pozdrawiam
Szogun20

Postprzez Dorota Reszelewska 2 kwi 2014, o 20:58

Witam,

1) przy takim urazie, często oprócz uszkodzenia więzadeł (ACL i MCL) dochodzi do uszkodzenia łąkotki-i to należy sprawdzić - fizjoterapeuta bada to za pomocą testów, a badanie MRI jest potwierdzeniem rozpoznania.
Jest to ważne pod kątem operacji i późniejszego usprawniania - inaczej wygląda rehabilitacja po zszyciu więzadła krzyżowego, a inaczej gdy razem w więzadłem naprawiana jest uszkodzona łąkotka (po szyciu łąkotki konieczne będzie odciążenie kolana przez kilka tyg, a więc powrót do pełnej sprawności wydłuży się w czasie).

2) ból po stronie przyśrodkowej może wskazywać na uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego-MCL - które u Pana rozpoznano, ale może pochodzić również z uszkodzonej (wspomnianej) łąkotki przyśrodkowej.

3) opuchlizna: dla zmniejszenia wysięku zalecane są zimne kompresy - Cold Packi zakupione w aptece lub "mrożonki" z zamrażarki (przyłożone przez cienki ręcznik do kolana) świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Proszę układać nogę wyżej (np. podczas leżenia). Jak obecnie wygląda Pańska aktywność codzienna i obciążanie nogi?

4) jeśli chodzi o kontrast - myślę, że najlepiej porozmawiać w tej sprawie z lekarzem. Proszę zapytać, czy podanie środków kontrastowych jest w Pana wypadku konieczne, przedstawić lekarzowi swoje obawy i wypytać o wszystkie rzeczy które Pana niepokoją.

Zachęcam Pana do konsultacji z fizjoterapeutą w ramach tzw. rehabilitacji przedoperacyjnej aby nie doprowadzić do pojawienia się ograniczenia ruchów, zaników mięśniowych i wytworzenia złych stereotypów ruchu. Co ciekawe niektórzy pacjenci, przechodząc przez cykl zabiegów w ramach rehabilitacji przedoperacyjnej zastanawiają się nad koniecznością operacji :) Jeśli jednak operacja jest konieczna, to istnieją liczne badania które wskazują, że rehabilitacja przedoperacyjna, umożliwia szybszy powrót do pełnej sprawności po wykonaniu operacji.

W razie pytań - czy to w kwestii rehabilitacji przedoperacyjnej, czy postępowania po zabiegu postaram się pomóc.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Dorota Reszelewska

Postprzez Szogun20 3 kwi 2014, o 10:44

Witam mam stwierdzone uszkodzenie łąkotki przysrodkowej. Moja aktywnosc jest raczej mała wiekszosc czasu siedze . chociaz w samej ortezie umie chodzic i nic mnie nie boli . Co do aktywnosci fizycznej przed wypadkiem bylem bardzo aktywny chodzi mi o siłownie ,ale juz zauwazylem ze czworogłowe nogi mi zanikaja
Szogun20

Postprzez Dorota Reszelewska 3 kwi 2014, o 12:55

Witam,

W takim wypadku wskazana jest konsultacja z fizjoterapeutą i podjęcie decyzji o rozpoczęciu rehabilitacji.
Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów manualnych pozwoli uniknąć skutków unieruchomienia (zrostów, ograniczenia ruchów, zaników mięśniowych).
Wspominał Pan że "mięsień czworogłowy zanika"- jest to charakterystyczne przy urazach kolana, że pierwsza zanika przyśrodkowa część tego mięśnia tzw. głowa przyśrodkowa. Elektrostymulacja połączona z ćwiczeniami izometrycznymi pozwoli przywrócić pobudliwość mięśnia i odbudować jego siłę.

Jeśli nie zdecyduje się Pan na regularną rehabilitację, proszę pomyśleć o jednorazowej konsultacji z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który przedstawi Panu jak wygląda proces powrotu do pełnej sprawności, zbada manualnie kolano i oceni co na dzień dzisiejszy może Pan robić samodzielnie w domu, a czego powinien Pan unikać.

W Fizjoklinice oferujemy taką pomoc.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
Dorota Reszelewska

Powrót do Kolano