ZCPP - konsultacje, zabieg

ZCPP - konsultacje, zabieg

Postprzez Kris76 20 sie 2017, o 19:02

Od wielu lat mam problem z bolem podczas biegania, grania w piłke lub szybkim marszem, szczególnie pod górkę. W zależności od intensywności ból pojawia się już po paru minutach. Jest to ból na nodze po zewnętrznej stronie piszczeli na dole z przodu. Pojawiają się uwypuklenia i ból ograniczający stawianie stopy. Dla dokładniejszego opisu dodam, że wszelkie objawy mam jak w opisywanym w internecie przypadku zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych. Wiem, że żaden lekarz nie lubi jak mu pacjent podaje informacje z internetu ale tym sposobem jestem w stanie fachowo podać jakie mam dolegliwości.
Bułemu specjalisty sportowego, ortopedy. Miałem robione usg, rtg, byłem u dwóch fizjoterapeutów i niestety nic nie pomaga. Lekarzowi mówiłem tylko o objawach i niestety nie wiedział jaka jest przyczyna. nie mówiłem o ZCPP bo wtedy jeszcze posiłkowałem sięinternetem na temat moich dolegliwości.
W związku z moimi dolegliwościami mam pytanie czy zajmujecie się tego przypadkami, czy oprócz konsultacji, diagnozy i ewentualnego potwierdzenia jesteście w stanie mi pomóc? Zabieg, operacja?
Jako że jestem z woj. pomorskiego wolałbym konsultacje i ewentualne leczenie wykonać w pobliżu, może współpracujecie z kliniką gdzieś w pobliżu? Jeśli nie to jakby to wyglądało u Was? konsultacja, zabieg itp? Ile czasu, wizyt potrzeba na diagnozę jeśli jest to faktycznie ZCPP?
Jak wygląda ewentualnie zabieg i z jakim czasowo wiąże się on niedogodnościami? Po jakim czasie moge wrócić chociażby do pracy (biurowej)?
Kris76

Re: ZCPP - konsultacje, zabieg

Postprzez Maciej Brożyński 24 sie 2017, o 20:32

Dzień dobry,
W przypadku przewlekłego zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych w celu różnicowania stosuje się test w leżeniu tyłem, kompresją manualną przedziału (przez terapeutę) i dynamiczną pracą stopy. Jeśli uda się odtworzyć w ten sposób dolegliwości z którymi boryka się Pan to mamy kliniczne potwierdzenie jego obecności. Dodatkowo w niektórych klinikach dostępne jest badanie ciśnienia w obrębie danego przedziału. Przewlekły zespół jest jednak dość trudny do wychwycenia ze względu na fakt, że pomiar wykonuje się w pozycji leżącej. I choć jest to bezpośrednio po wysiłku to często już zmiana pozycji redukuje ciśnienie i daje fałszywie ujemny wynik.
My nie prowadzimy zabiegów chirurgicznych więc jeśli jest u Pana konieczność wykonania fasciotomii (przecięcia powięzi danego przedziału) to będzie musiał Pan poszukać odpowiedniego ośrodka. Zwykle jednak zanim podejmie się decyzję o operacji to prowadzi się leczenie zachowawcze (rehabilitacja) przez nawet 6 miesięcy. W tym czasie można wykorzystać różne metody pracy nad tą dolegliwością (manualne jak i czynnościowe). Dopiero jeśli to nie pomoże - pozostaje zabieg.
W przewlekłym zespole ciasnoty przedziałów powięziowych istnieje ścisłe powiązanie z kształtem piszczeli (piszczel szpotawa) na co bezpośrednio mamy ograniczony wpływ jak i różnymi dysfunkcjami stopy. Zatem terapeuci zajmujący się Panem powinni też na to zwrócić uwagę. Aby zmniejszyć objawy zespołu można też zwrócić uwagę na technikę chodu, biegu innych czynności sportowych. Świadoma redukcja napięcia prostowników może dać dobre efekty.
Nie znam ośrodków, które mógł bym polecić w Pana okolicy, ale jestem przekonany, że znajdzie Pan odpowiednich specjalistów :) Jeśli jednak będzie Pan miał wątpliwości - zapraszam na konsultacje.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Re: ZCPP - konsultacje, zabieg

Postprzez Kris76 15 paź 2017, o 19:31

Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, że test określi dokładniej przyczynę bólu.
Jednak i tak nie mogę wykonać u Państwa badania oraz ewentualnego zabiegu.
Czy jeśli się do Państwa zgłoszę to pokierujecie gdzie mógłbym wykonać badanie oraz ewentualnie poddać się zabiegowi?
Może być w Warszawie.
Sam test lub badanie niewiele mi da jeśli nie wiem kto może taki zabieg wykonać.
Kris76

Powrót do Inne