Bóle po operacji

Bóle po operacji

Postprzez Halina 14 sty 2014, o 09:33

Dzień dobry!
Mam 55 lat, jestem po mastektomii. Podczas operacji usunieto mi węzły chłonne. Nowotwór nie był zbyt zaawansowany, nie miałam chemii ani naświetlań, więc wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że mam silne bóle, które nie pozwalają mi nawet spać. Bolą mnie żebra w okolicy usuniętej piersi. Czy ktoś mógłby mi pomóc? Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić? Halina
Halina

Re: Bóle po operacji

Postprzez Maciej Brożyński 14 sty 2014, o 18:18

Dzień dobry,
Przede wszystkim powinna Pani skonsultować to z prowadzącym onkologiem. Jeśli on wyjaśni sprawę to proszę udać się na rehabilitację (o ile nie będzie przeciwwskazań). Przyczyn bólu po zabiegu może być kilka rozpatrując układ mięśniowo powięziowy. Ból w nocy może sugerować jakiś proces związany z nerwem (tutaj w grę wchodzą najprawdopodobniej dwa - piesiowo-grzbietowy (b. rzadko), lub piersiowy długi), który mógł zostać podrażniony podczas operacji. W takich przypadkach mogą pojawiać się bóle nocne. Dodatkowo bezpośrednio po operacji mogą pojawiać się różne dolegliwości zależne od tego jakie Pani organizm ma możliwości leczenia. W nocy pozostajemy w bezruchu i wymiana mediatorów, substancji zapalnych jest słabsza. To może generować nasilenie objawów bólowych. Ukrwienie, niezbędne do odpowiedniego gojenia będzie poprawiać się wraz z ruchem, który wprowadzi się w ramach rehabilitacji. Warto sprawdzić również ślizg tkanek na klatce piersiowej - być może doszło do zaburzenia, sklejeń które również mogą być bolesne (ale raczej nie tylko w nocy).
Przyczyn zatem jest wiele. Podstawą jest jednak to, żeby rozpocząć rehabilitację. Specjalista z doświadczeniem pomoże zróżnicować co może być przyczyną bólu i pokieruje Panią odpowiednio dalej.

Pozdrawiam,
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Inne