Mięsień dwułowy uda, kontuzja

Mięsień dwułowy uda, kontuzja

Postprzez endis 26 mar 2014, o 12:10

Dzień dobry, w zeszłym tygodniu, podczas gry w koszykówkę, doznałem kontuzji mięśnia dwugłowego uda w prawej nodze. Przy robieniu wykroku rozpoczynającego koszykarski dwutakt, poczułem i, wydaje mi się, usłyszałem coś, co przypominało zerwanie rozciągniętego w tym momencie mięśnia. Przyczyną mogło być przetrenowanie, regularnie, raz w tygodniu, ćwiczę mięśnie nóg na siłowni i gram w koszykówkę (zwykle dwa dni po treningu siłowym). Dodam, że na kilka minut przed pechowym krokiem, czułem zmęczenie i lekkie skurcze w mięśniu. W dniu kontuzji odczuwałem ból o średnim natężeniu w tylnej części uda, mniej więcej pośrodku. Mimo bólu, mogłem chodzić, lekko kulejąc wróciłem do domu. Obłożyłem mięsień lodem, na noc smarując maścią Arcalen (jedyna, jaką miałem pod ręką). Następnego dnia ból był znacznie słabszy, mogłem normalnie poruszać nogą i chodzić. Dzisiaj, po 6 dniach, podczas niektórych ruchów, czuję jakby ciągnięcie w ścięgnie(?) po zewnętrznej stronie dołu podkolanowego (zdaje się, że to głowa krótka). Nie występuje ono przy chodzeniu, czy siadaniu, jedynie czasem przy bardziej niestandardowych ruchach, bardziej angażujących tę część mięśnia. Mam pytanie, jakie powinienem podjąć teraz kroki? Czy i przez jaki okres wstrzymać się od aktywności fizycznej? Czy powinienem w jakiś specjalny sposób trenować/rozciągać mięsień, by powrócić do pełnej sprawności?

Pozdrawiam
Andrzej
endis

Re: Mięsień dwułowy uda, kontuzja

Postprzez Maciej Brożyński 26 mar 2014, o 21:29

Dzień dobry,
Wygląda rzeczywiście na dwugłowy. Ten ból na środku uda to pewnie głowa długa (typowe uszkodzenie). Na podstawie objawów wnioskuję, że to stopień I (brak ograniczenia siły, brak obrzęku, szybkie ustąpienie bólu). Zatem rokowanie jest dobre. Jeśli jest tak jak pisze to powinien Pan móc wrócić do aktywności po około 2 tygodniach. Ważne jest przy tym, żeby zrobić to poprzedzając odpowiednim treningiem. Powinien on obejmować progresję obciążeń dla zginaczy kolana, różne rodzaje pracy (izometria, izotonia, ekscentryka), kontrolę funkcji miednicy i odpowiednie wzmocnienie brzucha oraz poprawa elastyczności. Badania pokazują, że osoby, które wracają po kontuzji bez przygotowania mają w ponad 50% nawrót. Dlatego warto wczesniej się przygotować, niż dwukrotnie się leczyć.
To ścięgno na dole to może być reakcja na "stres", zmienione obciązanie kończyny. Jeśli nie przejdzie po rozpoczęciu treningów, trzeba będzie się temu przyjrzeć.
Proszę pisać w razie pytań.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Re: Mięsień dwułowy uda, kontuzja

Postprzez endis 27 mar 2014, o 11:40

Dziękuję serdecznie, zastosuję się do podanych wskazań.

pozdrawiam,
Andrzej
endis

Powrót do Inne