Uraz grupy kulszowo - goleniowej

Uraz grupy kulszowo - goleniowej

Postprzez sports 13 gru 2015, o 10:54

Witam,
Doznałem urazu około 6-7 miesięcy temu. Gram w piłkę nożną, podczas przyspieszenia poczułem ukucia w tylnej części uda. We wrześniu miałem zrobione USG ( 3 miesiące temu ) które wykazało ze mam dwie blizny w obrębie brzuśca mięśniowego. Pierwsza w okolicy rdzenia ścięgnistego i druga w obrębie strefy połączenia rdzenia i brzuśca mięśnia.
Moje objawy to sztywność i napięcie mięśnia, lub gdy np. leże na plecach i podnoszę nogę do góry w celu wyprostowania do czuje szczególny ból w miejscu prawdopodobnie blizn. Miałem dwa miesiące rehabilitacji, przeważnie rozciąganie, lekki masaż nogi, trochę ćwiczeń na wydłużenie mięśnia oraz kilka razy laseroterapia. Rehabilitacja chyba była źle prowadzona, ponieważ nie przyniosła za bardzo rezultatu. Stąd moje pytania.
Jaki powinien być plan rehabilitacji ?
Jaki długu powinno leczyć się taki uraz ?
A także co to za typ urazu ?

Pozdrawiam
sports

Re: Uraz grupy kulszowo - goleniowej

Postprzez Dorota Chałubińska 17 lut 2016, o 16:20

Witam,

Uszkodzenie mięśni podczas wysiłku jest częstym problemem z jakim zgłaszają się do fizjoterapeuty osoby aktywne fizycznie.

Uraz przez Pana opisany powstał podczas wysiłku (przyspieszenie podczas biegu), co może wskazywać na zbyt dużą siłę, która została wygenerowana podczas tego ruchu. Zwykle dzieje się to podczas pracy ekscentrycznej (czyli sytuacji, gdy przyczepy mięśniowe oddalają się od siebie, ma to miejsce np. przy kopnięciu piłki lub startu do piłki). W pracy ekscentrycznej sile mięśniowej towarzyszy komponenta rozciągania. Suma tych dwóch zwiększa ryzyko uszkodzenia mięśni.
Skąd biorą się tego typu uszkodzenia? Jedną z hipotez jest nierównowaga siłowa - pomiędzy mięśniami z przodu i z tyłu uda (mięsień czworogłowy vs. grupa kulszowo - goleniowa). Gdy jedna grupa mięśni jest osłabiona, strona przeciwna przejmuje większość obciążeń, co zwiększa podatność na kontuzje przeciążeniowe tej grupy mięśni.

Zadał Pan trzy pytania:
1) Jaki powinien być plan rehabilitacji ?
2) Jaki długu powinno leczyć się taki uraz ?
3) A także co to za typ urazu ?

Kolejno:
Adn. 1) Plan rehabilitacji powinien być dobrany do etapu gojenia się mięśnia. Istotny był więc czas, który minął od urazu do pojawienia się w gabinecie, ponieważ mięsień goi się "etapami".
Początkowo uszkodzona tkanka obumiera (martwica) i tworzy się stan zapalny. Wtedy ważny jest odpoczynek, kilkudniowe unieruchomienie ("wyciszenie" stanu zapalnego).
Następnie tkanka wchodzi w etap gojenia i formowania tkanki bliznowatej. Ten ostatni rozpoczyna się między 7 a 21 dniem od urazu. Na etapie gojenia bardzo istotne jest uruchomienie kończyny w odpowiednich ruchach, dzieje się to zwykle już 3-5 dni po urazie. Na podstawie klinicznych obserwacji można stwierdzić, że wczesny ruch (ćwiczenia izometryczne w zakresie bezbolesnym) umożliwia lepszy powrót funkcji i lepsze warunki gojenia niż długotrwałe unieruchomienie.

Ważne jest więc, czy Pana fizjoterapeuta uwzględnił na jakim etapie gojenia znajdowała się tkanka i dobrał właściwe postępowanie. Przykładowo: w fazie włóknienia gojącego się mięśnia (faza formowania tkanki bliznowatej), ważne są ćwiczenia rozciągające, ponieważ zwiększa się w ten sposób elastyczność tkanki mięśniowej i zapobiega ponownym uszkodzeniom). Jeśli trafił Pan na rehabilitację kilka miesięcy po kontuzji, postępowanie będzie zupełnie inne: tu klasyczny stretching nie wystarczy, aby "uformować" czy uelastycznić bliznę, ponieważ jest na to już zbyt późno.

Adn. 2) Tkanka mięśniowa goi się w zależności od wielu zmiennych (program rehabilitacji, dieta, system immunologiczny itp.) jednak szacunkowo podaje się, że 3 tyg to czas minimalny na zagojenie mięśnia. Oznacza to, że po tym czasie można pracować nad siłą mięśniową oraz jego funkcją. Natomiast czas powrotu do max możliwości jest indywidualny dla pacjenta.

Adn. 3) Uraz przez Pana opisany to uszkodzenie tkanki łącznej w dwóch miejscach, tak jak Pan napisał: "w okolicy rdzenia ścięgnistego i w obrębie strefy połączenia rdzenia i brzuśca mięśnia". Oznacza to, że uszkodzeniu uległy włókna mięśniowe. Klasyfikujemy ten uraz jako naderwanie włókien mięśniowych (w stopniu I / II / ..). To powinno znaleźć się w opisie USG.

W razie pytań, zapraszam.

Pozdrawiam,
Dorota Chałubińska
Dorota Chałubińska

Postprzez sports 29 mar 2016, o 13:24

Przesyłam dalszą część opisu USG, który przypadkowo ominąłem.

Nie uwidoczniono obecności zwiększonego unaczynienia, obrzęku ani obszarów płynowych/ krwiaków w okolicy widocznych zmian - obraz odpowiada przebudowanym bliznom po przebytych częściowych uszkodzeniach, bez cech powtórnych uszkodzeń,
W badaniu dynamicznym całość brzuśca mięśniowego napina się prawidłowo.
Poza tym obraz brzuśców mięśniowych mięśni zginaczy uda lewego prawidłowy, bez widocznych blizn - w badaniu ślizg/ napięcie brzuśców zachowane.

Pozdrawiam
sports

Postprzez Dorota Chałubińska 31 mar 2016, o 13:33

Witam,

Ciąg dalszy opisu wskazuje, że struktury zagoiły się prawidłowo.
Czy w związku z tym ma Pan jakieś pytania dotyczące obecnego stanu?

Pozdrawiam,
Dorota Chałubińska
Dorota Chałubińska

Powrót do Inne