Odcinek szyjny - wielopoziomowa dyskopatia

Odcinek szyjny - wielopoziomowa dyskopatia

Postprzez Joanna_U 12 gru 2017, o 12:00

Witam
W tym roku zdiagnozowano u mnie wielopoziomową dyskopatię szyjną (choć wybrałam się do neurologa z utrzymującym sie bólem odcinka lędźwiowego...). Jestem po konsultacji neurochirurgicznej (prof. Radek z Kliniki WAM w Łodzi) i mam zalecenie do planowanej operacji 3 poziomów w odcinku szyjnym. Prof. był w tym wypadku dość stanowczy, twierdząc, że bardziej niebezpieczne niż operacja jest chodzenie z taką szyja jak moja, z ciągłym zagrożeniem urazu i paraliżu. Choć stwierdził, że operuje nie papier, a człowieka, więc za jakiś czas znów może przejrzeć moje świeże wyniki i powtórnie zdiagnozować, więc uważam, że jest szansa...
Chciałabym za wszelka cenę uniknąć operacji, choć wiem, że sprawa jest raczej poważna (załączam opis i sekwencje z MR), do tego doszły niedawno objawy neurologiczne (ból, taki męczący między łopatkami, ból szyi, ból ramion, lekkie mrowienie lub rwący, jakby reumatyczny ból przedramion do palców). Te objawy są do wytrzymania (zresztą jestem nauczona życia z bólem, jak nie tu to w innym odcinku...). Obecnie uczęszczam na zabiegi mezoterapii kręgosłupa szyjnego.
Mam pytanie do Pana, Panie Macieju, czy w Pana opinii jest szansa na uniknięcie operacji i czy ewentualnie jest możliwe na wizycie ustalenie zestawu ćwiczeń dedykowanego dla mnie, które mogłyby mi pomóc ? Wiem, że w moim przypadku bardzo ostrożnie trzeba postępować z szyją, żadnych ryzykownych manipulacji (tak przynajmniej powiedziało mi już 3 lekarzy), ale nawet mój obecny fizjo odradza ćwiczenia, zwłaszcza w czasie niezakończonej mezoterapii (ponoć można sobie zaszkodzić zbytnim forsowaniem).
Polecono mi Pana jako doskonałego specjalistę, więc proszę o radę i pomoc.
Joanna
Załączniki
opis.jpg
opis.jpg (228.29 KiB) Przeglądane 1197 razy
IMG-0001-00001.jpg
IMG-0001-00001.jpg (122.81 KiB) Przeglądane 1197 razy
IMG-0002-00001.jpg
IMG-0002-00001.jpg (47.78 KiB) Przeglądane 1197 razy
Joanna_U

Re: Odcinek szyjny - wielopoziomowa dyskopatia

Postprzez Maciej Brożyński 24 lip 2018, o 09:53

Dzień dobry,
Odpowiadam po pół roku, ale chyba nie doszła do mnie informacja o wpisie. Odpowiedź zamieszczam informacyjnie, żeby w razie czego ktoś mógł skorzystać.
Moje "drzewo decyzyjne" przedstawiam poniżej.
Do operacji wskazaniem jest:
1. Ubytek siły mięśniowej i/lub czucia - oznacza to bowiem, że w wyniku zmiany dochodzi do upośledzenia przewodnictwa nerwowego w danym korzeniu nerwowym.
2. Ból trwający powyżej 3 miesięcy, uniemożliwiający wykonywanie pracy/pełnienie funkcji społecznych (np: wychowywanie dzieci).
3. Objawy mielopatii czyli ucisku rdzenia kręgowego (pilne wskazanie).

Sam obraz rezonansowy jest uzupełnieniem badania klinicznego mającego wychwycić powyższe objawy. Jeśli jednak przypadkiem zrobiono obrazowania, a pacjent nie ma objawów to według mnie nie ma wskazania do operacji. W obrazowaniu można dość często wykazać modelowanie rdzenia, ale jeśli zachodzi ono w wyniku zmian powolnych/degeneracyjnych to najczęściej nie jest to związane z objawami ucisku. Inaczej jest przy nagłym uciśnięciu. W takim przypadku interwencja prawdopodobnie była by niezbędna.
Jeśli pacjent nie ma objawów z powyższych punktów to nie straszę go też potencjalnym uciskiem na rdzeń przy zwykłych czynnościach. Oczywiście jeśli mamy osobę ze zmniejszoną rezerwą płynową w kanale kręgowym lub z modelowaniem rdzenia to przy wypadku samochodowym taka osoba ma zwiększone ryzyko uszkodzenia rdzenia niż osoba z szerokim kanałem, bez zmian degeneracyjnych. Moim jednak zdaniem próba wyeliminowania wszelkiego ryzyka związanego z zagrożeniami związanymi z życiem jest utopią. Tym bardziej redukcja jednego zagrożenia przez podjęcie innego (myślę tu o operacji).

Takie wnioskowanie przeprowadzam ja. To nie znaczy, że nie spotka się Pani z innymi. Ostatecznie każdy z nas jako pacjent musi wybrać to, które mu bardziej odpowiada :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Kręgosłup