Video o chodzeniu w szpilkach i na wysokich obcasach, szkodliwość chodzenia w szpilkach.

Nawet najmniejszy obcas może zniekształcić naszą stopę. Jak temu zaradzić, skoro większość kobiet nie wyobraża sobie życia bez szpilek? Niestety, częste noszenie tego typu obuwia może wywołać poważne problemy zdrowotne – nie tylko ze stopami, ale też z kolanami czy plecami.

Z medycznego punktu widzenia noszenie wysokich obcasów nie jest wskazane. Ciężar naszego ciała skupia się w jednym miejscu, a dokładnie na śródstopiu. Takie ułożenie ciała sprawia, że kolana są bardziej ugięte, co może powodować w przyszłości problemy ze stawami. Podczas noszenia szpilek cierpią nie tylko nogi, ale i palce u stóp, które pod wpływem zmiany rozłożenia ciężaru ciała zsuwają się do czubka buta. To powoduje ucisk palców, a – jak podkreśla Maciej Brożyński, fizjoterapeuta – nasze palce powinny swobodnie poruszać się w bucie.

Pamiętajmy też, że każde podwyższenie naszej stopy czy zmiana jej naturalnego ułożenia sprawia, że staje się ona bardziej podatna na różnego rodzaju schorzenia. Nie oznacza to, że musimy kompletnie rezygnować z noszenia wysokich obcasów – wystarczy ograniczyć ich noszenie do niezbędnego minimum. Miejmy świadomość tego, że im niższy obcas, tym lepiej dla nas i naszego ciała.

BLOG