Masaż kręgosłupa, masaż pleców i terapia manualna kręgosłupa.

Boli cię krzyż i szyja? Być może za długo siedzisz przy komputerze. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu w pracy i w domu. Kręgosłup ci za to podziękuje.

Twój kręgosłup najbardziej cierpi gdy siedzisz w jednej pozycji przez kilka godzin. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bowiem ruchu. Jak zadbać o zdrowie kręgosłupa, nawet wówczas gdy masz biurową pracę, podpowiada nasz ekspert:

Zadbaj o to, by faks, kopiarka i inne urządzenia biurowe nie znajdowały się w zasięgu ręki – nawet niewielka odległość zmusza do wstania z miejsca i zrobienia przynajmniej kilku kroków. lUstaw w telefonie przypomnienie – co pół godziny sygnał oderwie cię od pracy i zaalarmuje, że czas zmienić pozycję.

Ruszaj się po pracy. Co drugi dzień szybko pospaceruj, wybierz się na przejażdżkę rowerową, idź na fitness. Trening nie może być zbyt spokojny. Po wysiłku powinnaś być zgrzana i spocona, ale nie wykończona. l Gdy podczas pracy odczujesz ból w jednym z odcinków kręgosłupa, wykonaj kilka ćwiczeń rozluźniających i rozciągających mięśnie (propozycje pokazujemy poniżej). Ale pamiętaj! Niezależnie od tego w którym miejscu odczuwasz ból, ruch zawsze wykonuj w stronę bezbolesną. Jeśli dolegliwości będą się powtarzały, zgłoś się do dobrego fizjoterapeuty.

Piłka do siedzenia zamiast krzesła, proste plecy plecy przy biurku.

Odcinek szyjny

Retrakcja odcinka szyjnego (tzw. poza śpiewaczki operowej) Pozycja prawidłowa to 1a, nieprawidłowa to 1b. Wyciągnij szyję w kierunku sufitu. Jednocześnie cofnij brodę i spójrz w dół pod kątem 45 stopni. Możesz wyobrazić sobie, że na czubku głowy masz przymocowaną linkę, która ciągnie cię w górę

Prawidłowa pozycja przy biurku, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup na krześle.

Odcinek lędźwiowy

„Falowanie kręgosłupa” 1a. Usiądź na krawędzi krzesła, oprzyj ręce o blat ( łokcie proste) i wypchnij brzuch do przodu. 1b. Płynnym ruchem wysuń dolny odcinek kręgosłupa w tył. Wykonuj naprzemiennie te ruchy: jak gdyby plecy falowały. Skup się na miednicy, która pociąga za sobą dolny (lędźwiowy) odcinek kręgosłupa.

Ćwiczenia kręgosłupa przy biurku. Jak prawidłowo siedzieć na krześle, proste plecy przy biurku.

BLOG