Rozluźnienie pleców na piłce, gimnastyka kręgosłupa na dużej piłce.

Ta część kręgosłupa jest usztywniona, ponieważ ma chronić naszą klatkę piersiową i wszystkie narządy wewnętrzne jakie się w niej mieszczą. Ze względu na zmniejszoną ruchliwość jest szczególnie wrażliwa na powstawanie przeciążeń, gdy spędzamy długi czas w jednej pozycji.

Na problemy z odcinkiem piersiowym narzekają często osoby pracujące przy komputerach, stojące długo w pochyleniu, np. nad blatem kuchennym lub pielące godzinami ogród. Dowolna praca wykonywana w jednej pozycji przez dłuższy czas, wywołuje wzmożone napięcie mięśni i miejscowe niedokrwienie tkanek. W konsekwencji może dochodzić do drobnych uszkodzeń krążka międzykręgowego (dysku), co powoduje ból. Na bóle pleców narzekają też często kobiety w ciąży oraz młode mamy. Warto wiedzieć. Czasami dolegliwości związane z kręgosłupem piersiowym są bardzo silne i mogą przypominać te, towarzyszące zawałowi mięśnia sercowego. Wielu chorych trafi a więc na ostry dyżur do szpitala lub wzywa karetkę pogotowia. I bardzo dobrze! Sama nie jesteś w stanie stwierdzić, czy ból odczuwany w klatce piersiowej ma swoje źródło w pracy serca czy pochodzi od kręgosłupa. Najpierw więc idź na konsultację do kardiologa. Dopiero gdy lekarz stwierdzi, że serce masz zdrowe: zwróć się po poradę do terapeuty manualnego (patrz ramka obok). To ci może pomóc Pamiętaj, że co ok. pół godzimy powinnaś zmienić pozycję. Możesz pospacerować, poruszać się albo wykonać ćwiczenia (patrz ramka na dole), a – jeśli to możliwe – co jakiś czas położyć się. W pozycji leżącej minimalizujesz wpływ grawitacji i dyski wówczas odpoczywają. W takiej pozycji jak gąbki wchłaniają też wodę z okolicznych tkanek, i dzięki temu stają się lepiej uwodnione, sprężyste i mniej podatne na uszkodzenia. A im zdrowsze dyski, tym mniej problemów z kręgosłupem.

RADA DLA CIEBIE

Masz tendencję do garbienia się? Pamiętaj, że kręgosłup w pochyleniu pracuje ciężej! Nastaw w telefonie alarm, który, np. co godzinę przypomni ci, żebyś się wyprostowała, wyciągnęła do góry.

Ćwicz razem z nami

Rozluźnienie pleców na piłce, gimnastyka kręgosłupa na dużej piłce.

Rozciągaj i poprawiaj ruchomość

1 POŁÓŻ SIĘ SWOBODNIE NA PIŁCE REHABILITACYJNEJ w ten sposób, żeby dłońmi oraz palcami stóp oprzeć się o ziemię. Uwaga! Średnica piłki powinna być taka, by po ułożeniu na niej tułowia, kolana pozostały w powietrzu. Możesz się lekko przetaczać i poruszać na boki. Pozostań w tej pozycji przez kilka- kilkanaście minut. Powtarzaj kilka razy dziennie.

Mobilizacja kręgosłupa u fizjoterapeuty, zabiegi na kręgosłup.

2 USIĄDŹ NA KRZEŚLE. Na wysokości dolnej części łopatek ułóż elastyczny wałek i oprzyj się o niego. Miednicę przysuń blisko oparcia, załóż nogę na nogę. Ręce zapleć na szyi i delikatnie odchylaj się ku tyłowi kierując mostek ku górze (jak gdybyś wypychała go ku sufi towi). Ćwiczenie, powinno dawać odczucie łagodnego rozprężenia w klatce piersiowej. Powtórz wychylenie kilka razy. Wykonuj trzy razy dziennie.

Wypróbuj terapię manualną

METODA TA , to leczenie struktur kręgosłupa oraz tkanek go otaczających przy pomocy rąk. Odpowiednio przeszkolony specjalista poprzez różnego rodzaju techniki takie jak: nacisk, rozciąganie, odpowiednie układanie ciała chorego i innego rodzaju manipulacje, próbuje przynieść mu ulgę w bólu i pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Jest to dziedzina medycyny i nie ma nic wspólnego z kręgarstwem! Terapeuci muszą mieć dyplom ukończenia wyższych studiów: medycyny lub fi zjoterapii oraz certyfi katy odbycia studiów lub kursów podyplomowych zakończonych zdanymi egzaminami. Zanim zdecydujemy się na leczenie u takiego specjalisty warto sprawdzić jego wykształcenie: dyplomy zwykle wiszą w gabinecie, informacje takie powinny być dostępne też na stronie internetowej danej placówki . 􀀗 TO KOSZTUJE. Zabiegi terapii manualnej nie są niestety refundowane przez NFZ. Jedna sesja u specjalisty kosztuje ok 100 zł, a czasami trzeba odbyć ich nawet kilkanaście! Ale wielu fi zjoterapeutów pracujących w szpitalach państwowych lub przychodniach ukończyło kursy medycyny manualnej i wykorzystują tę wiedze podczas zleconej przez lekarza rehabilitacji .

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Odcinek szyjny

Takie zwieszanie głowy w dół, to dla szyjnej części kręgosłupa prawdziwa tortura. Żeby zobrazować, co się wówczas z nim dzieje, możesz zrobić doświadczenie: wbij na kij kapustę i trzymaj go pionowo w ręce przez dłuższy czas. Nie sprawi to większego problemu. Ale wystarczy przechylić kij, by natychmiast poczuć ciężar kapusty – głowy. Napięte mięśnie długo tego nie wytrzymają. Dlatego osoby pracujące w tej pozycji cierpią na bóle karku, szyi i głowy. Pierwszym sygnałem zwiastującym te problemy jest tzw. objaw metki: zaczyna swędzieć, pobolewać w miejscu gdzie zwykle wszywana jest w ubraniach metka. To ci może pomóc Podobnie jak w przypadku dolegliwości związanych z innymi odcinkami kręgosłupa, przede wszystkim potrzebujesz ruchu. Zarówno kręgi szyjne, dyski i otaczające je tkanki odetchną, jeśli co jakiś czas pozwolisz im zmienić pozycję. Poruszaj głową, spójrz do góry, na bok (patrz ćwiczenia w ramce obok).

RADA DLA CIEBIE

Jeśli musisz pracować przy laptopie, dołącz do niego dodatkową klawiaturę, a monitor ustaw na podstawce, tak, by jego górna część była nieco poniżej linii twojego wzroku. Dzięki temu odruchowo uniesiesz głowę i wyprostujesz szyję.

Rozluźniaj i odciążaj miesnie

1A) Winiety ręcznik chwyć za końce i ułóż na szyi powyżej lub poniżej miejsca, gdzie odczuwasz dolegliwości. B) Odchylaj głowę jednocześnie pociągając ręcznik ku górze, tak, by nie bolało. Ćwiczenie wykonuj kilka razy co godzinę jeśli czujesz ból szyi przy wyproście.

2A) Ręcznik ułóż na szyi. Jeśli boli cię, np. przy skręcie w prawo, unieś jego lewy koniec do poziomu szyi. B) Lekko przekręcaj głowę pociągając za ręcznik. Jeśli nie czujesz poprawy, ułóż go nieco wyżej lub niżej. Ćwiczenie rób kilka razy dziennie gdy czujesz ból szyi przy skręcie.

BLOG