Nie wiem czy wiecie ale reprezentacja Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym jest absolutną czołówką światową. W ostatnich mistrzostwach Europy wygraliśmy klasyfikację medalową. Wygraliśmy? Tak, wygraliśmy! Mam to szczęście być częścią sztabu jako fizjoterapeuta oraz klasyfikator.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez uczestnictwo w sporcie jest najlepszą drogą rehabilitacji. Kilka słów o samej klasyfikacji.

Zawodnicy poddawani są badaniu medycznemu oraz funkcjonalnemu. Należy ocenić co dany zawodnik jest w stanie zrobić przy stole. Ostatecznie przypisuję 1 z 11 kategorii niepełnosprawności. Klasy od 1 do 5 reprezentowane są przez osoby na wózkach. Klasy od 6 do 10 przez osoby stojące. Im niższa klasa sportowa tym cięższy stan zdrowia. Ostatnią grupą jest klasa 11, w której zawodnicy posiadają niepełnosprawność umysłową.