Spis treści:

Trening „core” inaczej nazywany treningiem mięśni głębokich ma na celu wzmocnić cały gorset mięśniowy. Trening ten znajduje zastosowanie w sporcie, w życiu codziennym jak i fizjoterapii. Elementy tego treningu wykorzystujemy w pracy z naszymi pacjentami. Mocne mięsnie tułowia są istotnym elementem w całym treningu naszych pacjentów. Na tym treningu dowiesz się po co i dlaczego ćwiczymy takie ćwiczenia jak plank, shoulder taps, side plank rotations, hollow body hold, single leg V-ups, paloff press, dead bug, stability ball body saw czy też miniband glute activation.

Korzyści z zastosowania treningu „core”

Trening „core” wykorzystujemy jako element naszej pracy z pacjentami z dolegliwościami bólowymi pleców. Bazą jest trening siłowy, uzupełniony o specjalistyczne ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie tułowia i poprawę funkcjonowania mięśni stabilizujących kręgosłup.
Dla każdego pacjenta indywidualnie dobieramy ćwiczenia, które pomogą mu usprawnić swoje ciało, tak żeby mógł lepiej funkcjonować na co dzień bez bólu.

Korzyści płynące z tego typu ćwiczeń to:

  • Wzmocnienie mięśni brzucha
  • Ustabilizowanie kręgosłupa
  • Lepsza świadomość ciała i ruchu w obrębie kręgosłupa i tułowia
  • Budowanie masy mięśniowej mięśni tułowia
  • Zauważalna poprawa w codziennym funkcjonowaniu – podnoszenie ciężkich przedmiotów, poprawa wyników sportowych. Trening „core” jest szczególnie ważny, a często pomijany, u sportowców amatorów.
  • Łatwość w utrzymaniu postawy
  • Mniejsze ryzyko kontuzji

Na czym polega trening „core”?

Trening „core” to specyficzny rodzaj treningu. W sporcie określa się tak trening tułowia, który ma poprawiać stabilność i wzmacniać mięśnie brzucha i pleców. Czym innym jest trening „core” w fizjoterapii – tu chodzi o naukę używania mięśni stabilizujących kręgosłup. Wykorzystuje się do tego specyficzne ćwiczenia kontroli motorycznej. Powolne i dokładne wykonywanie każdego ruchu, nawet w najmniejszym zakresie i skupienie na tym co dzieje się z kręgosłupem w trakcie ćwiczeń – to cechy treningu „core” w fizjoterapii.
W Fizjoklinice opracowaliśmy autorski program treningu „core” który łączy w sobie oba rodzaje ćwiczeń. Wykonujemy ćwiczenia, które z pozoru są proste, a mają poprawić kontrolę motoryczną i wzmocnić lokalne mięśnie stabilizujące kręgosłup. Nie zapominając jednak o globalnym wzmocnieniu całego tułowia przy pomocy treningu siłowego.

Trening „core” – wskazania

Wskazaniami do treningu „core” jest wiele chorób jak zaburzeń biomechanicznych występujących u naszych pacjentów, należą do nich między innymi:

  • Dyskopatia
  • Stany przed i po operacyjne
  • Dysbalans mięśniowy
  • Osłabione mięśni tułowia
  • Zaburzenia motoryczne pracy tułowia
  • Inne choroby kręgosłupa
  • Zaburzenia biomechaniczne miednicy
  • Wady postawy

Trening „core” – przeciwskazania

Jeśli chodzi o przeciwskazania do treningu „core” to określa je w naszej klinice fizjoterapeuta czy też trener. Nie ma wielu przeciwskazań do tego rodzaju treningu. Wiadomo, że sytuacje takie jak brak współpracy ze strony pacjenta czy też gorączka będą wskazaniami bezwzględnymi. Natomiast przy bólu czy innych problemach możemy tak dobrać intensywność treningu, że jest on możliwy do wykonania praktycznie dla każdego naszego pacjenta.

Trening „core” – jak wygląda trening

Wizyta odbywa się na sali ćwiczeń, na którą wstęp jest bezpośrednio z szatni, gdzie należy przebrać się w wygodny, niekrępujący ruchów strój sportowy. Obuwie sportowe nie jest wymagane, jednak może być przydatne.
Początek wizyty nie różni się od standardowej wizyty fizjoterapeutycznej. Przeprowadzamy wstępny wywiad dotyczący stanu zdrowia, przebytych kontuzji, przebytych zabiegów operacyjnych, aktualnych bóli.
Następnie przechodzimy do wykonania testów czynnościowych, które mają nam pomóc w postawieniu/potwierdzeniu diagnozy. Korzystamy z wielu testów funkcjonalnych, pozwalających na określenie siły i sprawności mięśni tułowia. Wykonujemy testy z FMS (Functional Movement Screen), Y-balance test czy testy stabilności tułowia.

Do pomocy posłużą nam różnego rodzaju rowerki stacjonarne czy bieżnie.
Część główna treningu jest dostosowana indywidualnie do potrzeb i wymagań trenującego pacjenta. Zależnie od priorytetów ćwiczącego – akcent jest kładziony na zmniejszenie bólu narządu ruchu, budowanie siły, wytrzymałości, szybkości, zwinności czy innych aspektów, które są ważne dla pacjenta. Trening „core” układany jest pod daną jednostkę treningową, którą wykonujemy pod nadzorem trenera/fizjoterapeuty, który czuwa nad poprawnością przeprowadzanego treningu (techniką, ilością ćwiczeń, serii, powtórzeń, bezbolesnością ćwiczeń itp.)

Po sesji treningowej następuje wyciszenie, ćwiczenia oddechowe lub inna forma kończąca trening, która trwa około 5 min. Omawiamy pytania pacjenta co do odbytego treningu oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Optymalna ilość zabiegów treningu

Ilość treningów zależy od stanu klinicznego pacjenta oraz jego celów. Dla wielu pacjentów przygotowujemy kilka sesji treningowych, gdzie uczymy pacjentów jak trenować inni pacjenci ćwiczą z nami dłużej osiągając zamierzone cele.

Trening „core” - skutki uboczne

Ten typ treningu nie niesie za sobą specjalnych skutków ubocznych. Jest wykonywany pod nadzorem naszych specjalistów co zapewnia pełną kontrolę w procesie treningowym umożliwiając dojście pacjentom do pełnej sprawności bez nieprzyjemnych doznań.

FIZJOTERAPIA, OSTEOPATIA, TRENING, LECZENIE BÓLU - BLOG

Artykuły | Wskazówki | Porady | Video