Spis treści:

W treningu obwodowym wykonujemy jedno ćwiczenie po drugim, z przerwami pomiędzy nimi lub nie. Jest to trening wykorzystywany w szkoleniu zawodników różnych dyscyplin sportowych. Struktura treningu jest uzależniona od celu, który chcemy osiągnąć. Obwody treningowe mogą być nastawione na kształtowanie poszczególnych cech motorycznych. W zależności od wykorzystanego sprzętu, czasu wykonywanych serii, ilości przerw odpoczynkowych, możemy bardziej położyć akcent na kształtowanie wytrzymałości jak i np. siły. Często wykonujemy ten trening u naszych pacjentów. Częstym problemem, szczególnie u pacjentów bólowych jest ogólne osłabienie organizmu. Zastosowanie treningu obwodowego może w krótkim czasie poprawić zdolności motoryczne ćwiczącego. Zaletą tego treningu jest to, że można dobrać proste ćwiczenia które przez ćwiczącego będą wykonywane w domu.

Korzyści z zastosowania treningu obwodowego

Regularny trening obwodowy pozytywnie wpływa na nasz organizm z wielowymiarowym aspekcie. Niektórymi z korzyści wynikającymi z tego rodzaju treningu są:

  • Oszczędność czasu
  • Poprawa wytrzymałości organizmu
  • Brak monotonii treningowej
  • Przeciwdziałanie osteoporozie i procesowi starzenia się
  • Redukcja tkanki tłuszczowej
  • Zwiększony wydatek kaloryczny w krótszym czasie
  • Możliwość wykonania treningu w warunkach domowych
  • Szybsze rzeźbienie sylwetki
  • Kształtowanie wszystkich głównych grup mięśniowych

Na czym polega trening obwodowy?

Jest to połączenie ćwiczeń o charakterze siłowym i cardio, czyli treningu wytrzymałościowego. Kierując się nazwą, ćwiczenia wykonujemy w tzw. obwodach, czyli w seriach składających się z kilku ćwiczeń z określoną liczbą powtórzeń. Taki trening może posiadać np. 10 ćwiczeń wykonywanych w seriach bezpośrednio po sobie. Przerwa na odpoczynek jest dopiero po wykonaniu pełnego obwodu. Trening ten różni się od klasycznego treningu siłowego, w którym przerwy następują po wykonaniu konkretnej liczby powtórzeń danego ćwiczenia. Oznacza to, że cały trening zajmuje mniej czasu i nie zmniejsza swojej efektywności, a wręcz dodatkowo zwiększa naszą wytrzymałość.

Trening obwodowy – wskazania

Wskazań do treningu obwodowego może być bardzo wiele, po krótce można tu wymienić takie problemy jak:

  • Osłabienie ogólne organizmu
  • Rekonwalescencja
  • Stany pooperacyjne
  • Ogólne przygotowanie motoryczne
  • Specyficzne przygotowanie motoryczne
  • Poprawa kontroli motorycznej
  • Poprawa wzorców ruchowych

Trening obwodowy – przeciwskazania

Przeciwskazania do tego typu treningu nie odbiegają specjalnie od przeciwskazań do innego treningu. Nasi terapeuci mając na uwadze stan kliniczny pacjenta w sposób odpowiedni dobierają ćwiczenia tak aby trening był komfortowy i bezpieczny.

Trening obwodowy – jak wygląda trening

Wizyta odbywa się na sali ćwiczeń, na którą wstęp jest bezpośrednio z szatni, gdzie należy przebrać się w wygodny, niekrępujący ruchów strój sportowy. Obuwie sportowe nie jest wymagane, jednak może być przydatne.
Początek wizyty nie różni się od standardowej wizyty fizjoterapeutycznej. Przeprowadzamy wstępny wywiad dotyczący stanu zdrowia, przebytych kontuzji, przebytych zabiegów operacyjnych, aktualnych bóli jak i terapii które pacjent ma za sobą.
Następnie przechodzimy do wykonania testów czynnościowych, jeżeli jest do tego wskazanie. Kolejnym krokiem jest rozgrzewka. W jej skład wchodzą często ćwiczenia, które mają przygotować nasz aparat ruchu do wysiłku – co za tym idzie rozgrzać stawy, podnieść tętno, przyspieszyć oddech.
Do pomocy posłużą nam różnego rodzaju rowerki stacjonarne, trenażery czy bieżnie.

Część główna treningu obwodowego jest dostosowana indywidualnie do potrzeb i wymagań trenującego pacjenta. Zależnie od priorytetów ćwiczącego – położony akcent na wytrzymałość ogólną, budowę siły nóg czy też spalenie tkanki tłuszczowej (lub innych potrzeb). Układany jest plan na daną jednostkę treningową, który wykonujemy pod nadzorem trenera/fizjoterapeuty, który czuwa nad poprawnością przeprowadzanego treningu (kolejnością, techniką, ilością powtórzeń itp.)
Po sesji treningowej następuje wyciszenie, ćwiczenia oddechowe lub inna forma kończąca trening, która trwa około 5 min. Omawiane są pytania pacjenta co do odbytego treningu oraz rozwiewane wszelkie wątpliwości.

Optymalna ilość zabiegów treningu

Ilość treningów jest uzależniona od stanu klinicznego pacjenta jak i celu jaki chcemy osiągnąć. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu sesji. Taka ilość treningów pozwala zweryfikować technikę wykonywanych ćwiczeń, jak i osiągnąć zamierzone cele.

Trening obwodowy - skutki uboczne

Trening obwodowy nie niesie za sobą specjalnych skutków ubocznych. Oczywiście bodźce fizjologiczne zastosowane podczas trenowania mogą wywołać zmęczenie i bolesność mięśniową, co jest naturalnym celem treningu mającym wywołać odpowiednie zmiany fizjologiczne w organizmie.

FIZJOTERAPIA, OSTEOPATIA, TRENING, LECZENIE BÓLU - BLOG

Artykuły | Wskazówki | Porady | Video