Spis treści:
Jedenaście lat doświadczenia w naszej klinice, tysiące godzin szkoleń jak i nasze prace naukowe z zakresu leczenia pacjentów z bólami kręgosłupa zaowocowały stworzeniem naszego własnego programu „Zdrowy Kręgosłup”. Nie jest to następny program z rodzaju „że komuś się wydaje”. Program nasz jest opracowany w oparciu o dostępne do tej pory badania naukowe z zakresu leczenia pacjentów z bólami krzyża, w tym z dyskopatią, rwą kulszową, kręgozmykiem jak i innymi zaburzeniami. Program przez nas stworzony jest prosty i efektywny. Założenia programu są takie abyśmy mogli go stosować w różnych jednostkach chorobowych, ale także u pacjentów w różnym wieku. Skuteczność programu została potwierdzona wynikami u naszych pacjentów. Zainteresowanie programem ze strony innych specjalistów spowodowało stworzenie szkoleń dla fizjoterapeutów i trenerów przedstawiające założenia programu, jego metodykę oraz skuteczność.
Korzyści z zastosowania treningu „Zdrowy kręgosłup”
Zdrowy kręgosłup to przede wszystkim ćwiczenia skupiające się na stabilizacji mięśni kręgosłupa, wzmocnieniu tułowia.
Dzięki naszemu autorskiemu treningowi:
- Pozbędziesz się bólu!!!
- Nauczysz się podstawowych wzorców ruchowych i wykonania najważniejszych ćwiczeń
- Zdobędziesz większą świadomość ciała i ruchu w obrębie kręgosłupa
- Ustabilizujesz kręgosłup
- Zapobiegniesz bólom kręgosłupa w przyszłości
- Wzmocnisz swoje ciało i plecy
- Zauważysz, że dzięki naszym treningom będziesz sprawniejszy/a na co dzień!
Na czym polega trening „Zdrowy kręgosłup”?
W Fizjoklinice opracowaliśmy nowatorski program treningowy „zdrowy kręgosłup”. Opiera się on na treningu siłowym, ćwiczeniach stabilizacyjnych i kontroli motorycznej. Każdy program treningowy jest dostosowywany do Twoich potrzeb. Skupiamy się na tym, żeby nauczyć naszych pacjentów podstawowych zasad bezpiecznego wykonywania ćwiczeń. Pomożemy Ci zbudować odpowiednie wzorce ruchowe, na których bazuje większość ćwiczeń. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nauczyć się nowych ćwiczeń pod okiem naszych trenerów.
Dzięki naszym ćwiczeniom zdrowy kręgosłup zwiększysz swoją siłę, zakresy ruchu, wytrzymałość, co bezpośrednio przełoży się na poprawę codziennego funkcjonowania.
Zdrowy kręgosłup to świetne, zindywidualizowane treningi, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się bólu pleców i nauczysz się wielu ćwiczeń, które pozwolą Ci zapobiegać bólowi w przyszłości.
„Zdrowy kręgosłup” – wskazania
Wskazaniami do programu „Zdrowy Kręgosłup” jest ból w obrębie kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz miednicy wynikający z różnych chorób i patologii, które mogą się pojawić w tych obszarach, są to między innymi:
- Zespoły przeciążeniowe
- Bóle psychosomatyczne
- Ostra i przewlekłe bóle kręgosłupa
- Dyskopatia, protruzje, sekwestracje
- Rwa kulszowa
- Rwa ramienna
- Rwa udowa
- Neuralgie
- Zmiany zwyrodnieniowe
- Urazy
- Przeciążenia i urazy sportowe
- Wady postawy
- Kręgozmyk
- Niestabilność
- Stenozy centralne i zachyłkowe
- Zespoły niedokrwienne kręgosłupa
- Niestabilności szczytowo-potyliczne
- Odkręgosłupowe bóle głowy i migreny
- Bóle stawu krzyżowo-biodrowego
„Zdrowy kręgosłup” – przeciwskazania
Z racji specyfiki danych chorób mogą pojawić się różnego rodzaju przeciwskazania. Możemy mieć wskazania bezwzględne tak jak zapalenia czy też gorączka, oraz przeciwskazania względne związane z bólem czy też innymi dolegliwościami. W tym wypadku to terapeuta ustala czy możliwe jest przeprowadzenie treningu.
„Zdrowy kręgosłup” – jak wygląda trening
Wizyta odbywa się na sali ćwiczeń, na którą wstęp jest bezpośrednio z szatni, gdzie należy przebrać się w wygodny, niekrępujący ruchów strój sportowy. Obuwie sportowe nie jest wymagane, jednak może być przydatne.
Początek wizyty nie różni się od standardowej wizyty fizjoterapeutycznej. Przeprowadzamy wstępny wywiad dotyczący stanu zdrowia, przebytych kontuzji, przebytych zabiegów operacyjnych, aktualnych dolegliwości bólowych, wykonujemy testy ruchowe.
Skupiamy się głównie na pracy nad dolegliwościami bólowymi pleców. Na początku określamy sobie problematyczne wzorce ruchowe, specyficzne ruchy i preferencję kierunkową. Dzięki temu wiemy jakie ćwiczenia możesz wykonywać zupełnie bezpiecznie, a jakich ruchów najlepiej unikać.
Następnie przechodzimy do wykonania testów czynnościowych, które mają nam pomóc w postawieniu/potwierdzeniu diagnozy. Wykorzystujemy między innymi testy z FMS (Functional movement screen), Y-balance test czy testy stabilności tułowia.
Część główna treningu jest dostosowana indywidualnie do potrzeb i wymagań trenującego pacjenta. Zależnie od priorytetów ćwiczącego – akcent jest kładziony na zmniejszenie bólu narządu ruchu, budowanie siły, wytrzymałości, szybkości, zwinności czy innych aspektów, które są ważne dla pacjenta. Zdrowy kręgosłup to ćwiczenia, które układamy specjalnie dla danej osoby, pod daną jednostkę treningową. Cały trening wykonywany jest pod okiem doświadczonego trenera medycznego (fizjoterapeuty), który czuwa nad poprawnością przeprowadzanego treningu (techniką, ilością ćwiczeń, serii, powtórzeń, bezbolesnością ćwiczeń itp.)
Po sesji treningowej następuje wyciszenie, ćwiczenia oddechowe lub inna forma kończąca trening, która trwa około 5 min. Omawiamy pytania pacjenta co do odbytego treningu oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Optymalna ilość zabiegów treningu
Ilość jednostek treningowych zależy od stanu klinicznego pacjenta. Jest ona uzależniona od tego czy mamy do czynienia z procesem przewlekłym czy też stanem ostrym lub podostrym. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki optymalnie może być wykonanie kilku treningów lub odpowiednio całej sesji treningowej.
„Zdrowy kręgosłup” - skutki uboczne
Program nasz nie niesie za sobą specjalnych skutków ubocznych. Z racji tego, że treningi są wykonywane indywidualnie, terapeuci nasi monitorują na bieżąco proces treningowy. W całym procesie treningowym kierujemy się zasadą bezbolesności. Restrykcyjne podejście do tej zasady pozwala przeprowadzić trening w sposób bezpieczny i komfortowy dla pacjenta.