- Dlaczego fizjoterapia dzieci w Fizjoklinice?
- Korzyści z zastosowania fizjoterapii dziecięcej
- Na czym polega fizjoterapia dziecięca?
- Fizjoterapia dziecięca – wskazania
- Fizjoterapia dziecięca – przeciwwskazania
- Fizjoterapia dziecięca – pierwsza wizyta
- Optymalna liczba zabiegów fizjoterapii dziecięcej
- Fizjoterapia dziecięca – skutki uboczne
- Nasi specjaliści – zapisz się na wizytę
Dlaczego fizjoterapia dzieci w Fizjoklinice?
Od lat zajmujemy się szeroko pojętą rehabilitacją dzieci i nastolatków. Nasi terapeuci specjalizują się m.in. w fizjoterapii ortopedycznej dzieci, diagnozowaniu i terapii wad postawy oraz zaburzeń w obrębie stóp. Nasze kilkunastoletnie doświadczenie dowodzi, że niezwykle ważnym elementem w terapii dzieci jest odpowiednio dopasowany trening oraz metody terapeutyczne. Stworzyliśmy własne autorskie programy treningu medycznego, który na co dzień wykorzystujemy w pracy z dziećmi. Nasza współpraca z Międzynarodową Akademią Medycyny Ortopedycznej (International Academy of Orthopedic Medicine – IAOM) pozwala nam na dostęp do najnowszych badań naukowych, a następnie wykorzystanie najbardziej aktualnej wiedzy w codziennej pracy z pacjentami. Niedawno nasz zespół powiększył się o fizjoterapeutów pediatrycznych specjalizujących się dodatkowo w pracy z zaburzeniami napięcia mięśniowego, a także terapii pacjentów neurologicznych oraz niemowląt.
Korzyści z zastosowania fizjoterapii dziecięcej
W zależności od przypadłości będą to m.in.:
- wyeliminowanie bądź redukcja bólu
- prawidłowe napięcie mięśni
- poprawa postawy
- poprawa sprawności, motoryki
- harmonijny rozwój dziecka
- poprawa odporności
- poprawa snu
- poprawa samopoczucia
- budowanie pewności siebie
- przyspieszenie gojenia tkanek
- edukacja dziecka
- zmniejszenie kosztów leczenia
- czasami również uniknięcie operacji
Na czym polega fizjoterapia dziecięca?
Naszymi pacjentami są dzieci w każdym wieku, od pierwszych dni życia po okres nastoletni. Specjaliści z naszego zespołu przyjmują dzieci z problemami ortopedycznymi, neurologicznymi, z wadami postawy, po urazach wielonarządowych, przed, w trakcie i po leczeniu operacyjnym. W zależności od zdiagnozowanego problemu dobieramy odpowiednią metodę. Z młodymi pacjentami pracujemy w przystępny sposób, często poprzez zabawę, jak również w zrozumiały sposób przekazujemy im wiedzę. W proces rehabilitacji angażujemy rodziców, dzięki czemu terapia może być później stosowana również w domu.
Fizjoterapia dziecięca – wskazania
Fizjoterapia dziecięca może stanowić zarówno terapię uzupełniającą, jak i główną. W wielu przypadkach jest alternatywą dla leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Wskazania do fizjoterapii są bardzo szerokie. Zaliczają się do nich m.in.:
- mózgowe porażenie dziecięce
- dyskineza łopatki
- zaburzenia napięcia mięśniowego
- wady postawy
- zaburzenia w obrębie stóp, np. płaskostopie
- kręcz szyi
- opóźniony rozwój psychomotoryczny
- choroby ortopedyczne wieku dziecięcego
- jałowe martwice
- chondromalacje
- stany przed- i pooperacyjne
- poważne urazy
- otyłość dziecięca
- skolioza
- nadmiernie zwiększone lub zniesione krzywizny kręgosłupa
- bóle kręgosłupa, w tym stany ostre
- klatka piersiowa kurza i lejkowata
- kolana szpotawe i koślawe
- wiotkość lub hipermobilność stawów
- zablokowanie stawu
- zaburzony chód
Fizjoterapia dziecięca – przeciwwskazania
Fizjoterapia dziecięca jest bezbolesną i przystępną formą terapii. Fizjoterapeuci zawsze dostosowują rodzaj terapii do problemu oraz wieku małego pacjenta. Przeciwwskazania dotyczą jednostek chorobowych, ograniczeń rozwojowych dziecka lub złego samopoczucia. Najczęstszym przeciwwskazaniem pozostaje jednak brak współpracy ze strony dziecka lub rodzica. Są to obiektywne warunki uniemożliwiające planowanie terapii i pracy z pacjentem.
Fizjoterapia dziecięca – pierwsza wizyta
Pierwszym krokiem w pracy z małymi pacjentami jest przedstawienie im terapeuty, przestrzeni pracy, gabinetu. Następuje zebranie szczegółowego wywiadu, dokładne zbadanie manualne, czynnościowe i obserwacja dziecka pod kątem zaburzeń postawy czy też deficytów motorycznych. Dopiero po zebraniu wszystkich informacji fizjoterapeuta planuje i rozpoczyna terapię. Forma terapii zostaje dostosowana do wieku dziecka, ale dbamy o to, aby była jak najbardziej przystępna i zawierała elementy zabawy i ćwiczeń ruchowych. W przypadku niemowląt praca skupia się na indywidualnej terapii w gabinecie, jednak u starszych dzieci możliwe jest wprowadzenie ćwiczeń na odpowiednio przygotowanej sali. Terapia dzieci powinna przebiegać wielowymiarowo i skupiać się na aktywacji wielu ośrodków, w tym także dostarczaniu bodźców oddziałujących na cały układ sensomotoryczny, w celu przyspieszenia terapii i zwiększenia jej skuteczności.
Optymalna liczba zabiegów fizjoterapii dziecięcej
Liczba zabiegów zależy głównie od stanu klinicznego małego pacjenta. Dzieci, które przychodzą do nas np. z wadami postawy, deficytami motorycznymi lub psychomotorycznymi, potrzebują często wielomiesięcznej rehabilitacji – aby ułatwić ten proces, wprowadzamy terapię rodzica z dzieckiem i przedstawiamy zalecenia do pracy w domu. Inaczej wygląda praca z niemowlętami – tu każda wizyta wprowadza efekt terapeutyczny, a dużą częścią leczenia jest obserwacja zmiany wzorców w czasie. Z kolei takie zaburzenia, jak np. kręcz szyi czy inne problemy ortopedyczne mogą być rozwiązane na kilku wizytach następujących w krótkich odstępach czasowych.
Fizjoterapia dziecięca – skutki uboczne
Fizjoterapia dzieci u swoich podstaw zakłada terapię dostosowaną do możliwości jednostki, jest to zatem terapia pozbawiona wszystkich czynników ryzyka. W terapii dzieci praktycznie nie zdarzają się skutki uboczne. Należy jednak pamiętać, że dzieci muszą czuć się komfortowo, dlatego przed, w trakcie i po terapii trzeba dbać o dobre samopoczucie i nastawienie zarówno małego pacjenta, jak i jego rodziców.