Dlaczego fizjoterapia okołooperacyjna w Fizjoklinice?

Fizjoterapia okołooperacyjna (przed- i pooperacyjna) jest stałym elementem pracy terapeutów Fizjokliniki. Z jednej strony przygotowujemy pacjentów do planowanych zabiegów neurochirurgicznych lub ortopedycznych, mając na względzie zwiększenie ich skuteczności. Z drugiej strony oferujemy również rehabilitację pacjentom po zabiegach operacyjnych – stosujemy terapię, aby przyspieszyć procesy gojenia, udzielamy pacjentom wsparcia i informujemy ich o tym, jak będzie przebiegał proces dochodzenia do pełnej sprawności. Często zdarza się, że pacjenci trafiają do nas ze skierowaniem na operację, a jednak udaje nam się im pomóc w trybie ambulatoryjnym – wskutek podjętych działań terapeutycznych operacja staje się zbędna. Przyjmujemy również wielu pacjentów pragnących skonsultować to, czy zalecany im zabieg jest niezbędny. Doświadczenie pozwala nam doradzać wybór najlepszego trybu leczenia.

Korzyści z zastosowania fizjoterapii okołooperacyjnej

Gdy zapada decyzja o zabiegu operacyjnym, im lepsze przygotowanie pacjenta to tego zabiegu, tym lepsze wyniki pooperacyjne. Dobrym przykładem są urazy stawu kolanowego. Jeśli nie są lub nie mogą być operowane bezpośrednio po urazie, mamy czas – nieraz są to miesiące – na przygotowanie stawu do operacji. Odprowadzenie obrzęków, poprawa ukrwienia, poprawa siły mięśniowej, poprawa propriocepcji i wielu innych czynników ma istotny wpływ na wyniki pooperacyjne. Z kolei po zabiegu liczy się szybki powrót do sprawności. Od lat prowadzimy fizjoterapię pooperacyjną po operacjach kręgosłupa i stawów, we współpracy z neurochirurgami oraz chirurgami. Prowadzimy przypadki trudne oraz pacjentów po urazach wielonarządowych.

Na czym polega fizjoterapia okołooperacyjna?

W fizjoterapii okołooperacyjnej nie ma jednego szablonu, jednej ścieżki postępowania. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie. Stosujemy różne środki i metody, mając na względzie jeden cel: szybki powrót pacjenta do zdrowia. Tworzymy zespół o różnych specjalizacjach – od terapii manualnej przez osteopatię po trening – dzięki czemu widzimy pacjenta wielowymiarowo, a w konsekwencji poszerzamy terapię o takie elementy, jak dobranie odpowiedniej diety, suplementacji, stymulacji fizjologicznej i odruchowej.

Fizjoterapia okołooperacyjna – wskazania

Wskazań do fizjoterapii pooperacyjnej istnieje cała gama. Poniżej wybrane przykładowe wskazania:

  • przygotowanie do zabiegów operacyjnych
  • rehabilitacja po rekonstrukcji ACL, PCL i łąkotek
  • osteotomia
  • endoprotezoplastyka biodra, kolana i barku
  • inne zabiegi z zakresu chirurgii ortopedycznej
  • operacje kręgosłupa (różne metody)
  • zabiegi brzuszne
  • zabiegi torakochirurgiczne
  • zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej
  • zabiegi ginekologiczne i proktologiczne
  • operacje wielonarządowe
  • operacje onkologiczne

Fizjoterapia okołooperacyjna – przeciwwskazania

Zarówno przygotowanie do operacji, jak i fizjoterapię pooperacyjną konsultujemy często z chirurgiem prowadzącym. Przeciwwskazania wynikają z danych jednostek chorobowych bądź stanowią zalecenia od chirurga prowadzącego, do których musimy się zastosować. Przyjmujemy zasady postępowania wynikające z zastosowanego zabiegu i związane z naturalnymi fizjologicznymi procesami gojenia się tkanki.

Fizjoterapia okołooperacyjna – pierwsza wizyta

W zależności od wskazań lekarza prowadzącego lub stanu klinicznego pacjenta proces rehabilitacji będzie miał inny początek i przebieg. Jedni pacjenci będą potrzebowali terapii manualnej, inni – treningu i wzmocnienia siły mięśniowej. Postępujemy zgodnie z najnowszymi protokołami leczenia pooperacyjnego dla różnych metod pooperacyjnych i pracujemy zespołowo – często wspólnie konsultujemy pacjentów i aktywnie działamy w kierunku ich powrotu do pełnej sprawności i założonego celu.

Optymalna liczba zabiegów fizjoterapii okołooperacyjnej

Liczba zabiegów zależy od przypadku i postawionych celów. Często planujemy terapię wraz lekarzem prowadzącym. Na bieżąco informujemy pacjentów o założeniach terapii, stosowanych metodach i czasie potrzebnym do osiągnięcia celu. Edukację pacjenta uważamy za klucz do prawidłowej i skutecznej terapii.

Fizjoterapia okołooperacyjna – skutki uboczne

Przygotowanie pacjenta do zabiegu oznacza zwykle trwanie dolegliwości bólowych, które dopiero planowany zabieg ma znieść. Jeśli chodzi o skutki uboczne – czy też raczej reakcje pozabiegowe – fizjoterapii pooperacyjnej, to mogą one wystąpić po każdej terapii, którą oddziałujemy na pacjenta i na jego tkanki. Najczęściej jest to chwilowe zaostrzenie objawów, osłabienie, senność, przy czym objawy te mijają szybko. W wypadku zabiegów, po których następuje długie unieruchomienie, występują zrosty i obrzęki, terapia może być trudniejsza. Zawsze wsłuchujemy się w odczucia pacjenta i dążymy do tego, aby terapia była całkowicie bezbolesna, niemniej niekiedy może się ona wiązać z pewnym dyskomfortem.

Nasi specjaliści – zapisz się na wizytę

BLOG