- Dlaczego fizjoterapia sportowa w Fizjoklinice?
- Korzyści z zastosowania fizjoterapii sportowej
- Na czym polega fizjoterapia sportowa?
- Fizjoterapia sportowa – wskazania
- Fizjoterapia sportowa – przeciwwskazania
- Fizjoterapia sportowa – pierwsza wizyta
- Optymalna liczba zabiegów fizjoterapii sportowej
- Fizjoterapia sportowa – skutki uboczne
- Nasi specjaliści – zapisz się na wizytę
Dlaczego fizjoterapia sportowa w Fizjoklinice?
O fizjoterapii sportowej wiemy naprawdę dużo. Zapewne wynika to stąd, że współpracowaliśmy i współpracujemy z kadrami wielu dyscyplin sportowych, a przez Fizjoklinikę przewinęła się duża grupa sportowców sportu zawodowego i amatorskiego. W sporcie siedzimy od lat, lubimy sportowców, wiemy, ilu wyrzeczeń wymaga sport. Dzięki współpracy z trenerami, fizjoterapeutami sportowymi i organizacjami, które zajmują się fizjoterapią sportową, poszerzyliśmy warsztat i stosujemy w praktyce najnowocześniejsze rozwiązania fizjoterapeutyczne. Szkolimy terapeutów i trenerów. Fizjoterapia sportowa to nie tylko praca z pacjentem na leżance, to także odpowiedni trening, dieta, stały kontakt z pacjentem – to wszystko oferujemy w Fizjoklinice. Wielu z naszych pacjentów to sportowcy amatorzy – trafiają do nas po rozpoczęciu treningów, potrzebują wiedzy, chcą uniknąć błędów. Dzielimy się z nimi wiedzą i oferujemy wsparcie, a jeśli doznają kontuzji, skutecznie przywracamy im sprawność.
Korzyści z zastosowania fizjoterapii sportowej
Fizjoterapia sportowa to nie tylko walka z kontuzjami. Do niezliczonych korzyści stosowania fizjoterapii sportowej należą:
- utrzymanie organizmu w pełnej sprawności
- poprawa kondycji, siły, zwinności
- regeneracja powysiłkowa
- poprawa mobilności
- korekta niekorzystnych wzorców ruchowych
- przeciwdziałanie urazom
- optymalizacja treningu
- szybkie leczenie kontuzji
- redukcja bólu
- poprawa wyników sportowych
Na czym polega fizjoterapia sportowa?
Fizjoterapia sportowa ma szeroki zakres działania. Techniki i terapie dobiegamy indywidualnie do każdego pacjenta. W wypadku urazów skupiamy się na leczeniu kontuzji i eliminacji bólu, stosując w tym celu manipulacje, igłoterapię, terapię powięziową, rolowanie, kinesiotaping, terapię manualną czy też trening medyczny. W wypadku odnowy i regeneracji stosujemy rozmaite rodzaje masażu oraz różne techniki stymulujące (m.in. bańki, metoda Wima Hofa, klawiterapia, zalecenia dietetyczne i suplementacyjne). Zapobieganie kontuzjom czy też poprawa wyników to odpowiednio dobrany trening i poprawa parametrów motorycznych. Fizjoterapia sportowa to nie tylko dobór technik i terapii, ale także znajomość cykli treningowych, specyfiki dyscyplin sportowych i metod treningowych.
Fizjoterapia sportowa – wskazania
Każdy sportowiec powinien mieć świadomość, że można i warto korzystać z dobrodziejstw fizjoterapii sportowej na każdym etapie przygotowania treningowego. Do wskazań należą:
- bóle kręgosłupa, w tym stany ostre
- uszkodzenia tkankowe
- uszkodzenia stawów
- deficyty motoryczne
- złe wzorce ruchowe
- niegojące się urazy tkankowe
- przewlekłe zmęczenie
- urazy różnego typu
- stany przed- i pooperacyjne
- zaburzenia snu
- przetrenowanie
- brak regeneracji
Fizjoterapia sportowa – przeciwwskazania
Fizjoterapia sportowa jest skuteczną i bezbólową terapią, ale – jak każda metoda – ma swoje ograniczenia. O ile nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zastosowania tego typu terapii, o tyle poprzedzamy ją dokładnym badaniem, aby mieć pewność, że pacjent kwalifikuje się do danego zabiegu. Celem nadrzędnym jest zawsze bezpieczeństwo i dobro pacjenta. W pracy kierujemy się ponadto zasadą bezbolesności, która pozwala nam w sposób bezpieczny i skuteczny przeprowadzić proces terapeutyczny.
Fizjoterapia sportowa – pierwsza wizyta
Na pierwszym spotkaniu terapeuci poznają i opisują cele – zaczynają od przeprowadzenia wywiadu oraz badania fizykalnego i biomechanicznego. Jeśli jest taka potrzeba, wykonują testy sprawności fizycznej. Tak jak sportowcy różnią się od siebie, tak też różne dyscypliny sportowe potrzebują odmiennych rozwiązań terapeutycznych. Dobrze postawiony cel – czy jest to powrót do pełnej sprawności po kontuzji, poprawa mobilności czy zabezpieczenie przed urazem – warunkuje rodzaj terapii. Każdego traktujemy indywidualnie. Łączymy profesjonalną wiedzę z zakresu anatomii, patofizjologii i fizjologii z treningiem sportowym, jego specyfiką i potrzebami.
Optymalna liczba zabiegów fizjoterapii sportowej
Liczba spotkań zależy od stanu pacjenta oraz od wyznaczonego celu. Czasem wystarczy konsultacja na jednej wizycie, innym razem potrzebujemy serii spotkań, które wykorzystujemy na edukowanie pacjenta, pokazanie, jak ćwiczyć i jak robić to w sposób bezpieczny. Pacjent ma wpływ na przebieg i liczbę spotkań, dlatego nasi terapeuci dbają o indywidualne podejście i personalizację terapii.
Fizjoterapia sportowa – skutki uboczne
Fizjoterapia sportowa jest bezpieczna i bardzo rzadko zdarzają się reakcje pozabiegowe. Wśród najczęściej spotykanych negatywnych reakcji są m.in senność, zmęczenie lub chwilowe zaostrzenie objawów. Objawy te mijają szybko i nie wpływają negatywnie na przebieg terapii. Inną kwestią jest zmęczenie potreningowe. Podstawowym prawem fizjologii jest adaptacja, musimy więc nieraz użyć bodźców, które rozbudzają i zmuszają do wysiłku układ oddechowy, mięśniowy i neurologiczny. Dzięki tym bodźcom zwiększa się efektywność treningu i przychodzi postęp.