Spis treści:

Ćwiczenia i terapia nietrzymania moczu

Statystycznie, jedna na trzy kobiety cierpi na jakąś formę nietrzymania moczu (NM).

Nietrzymanie moczu możemy je podzielić na:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • naglące nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie z przepełnienia,
  • formy mieszane

Najczęściej słyszy się o formie wysiłkowej, która dotyczy nie tylko osób starszych. Ten problem bardzo często dotyka kobiety w ciąży, a najczęściej – po porodzie siłami natury.

Pierwsze symptomy

Nietrzymanie moczu rozpoczyna się niewinnie, od kilku kropli. Na ogół taką sytuację się bagatelizuje. Dzieje się tak, także dlatego, że temat ten otacza społeczne tabu. O tym się prawie nie mówi! A fakty są takie, że zanim kobieta zgłosi się z problemem do specjalisty, mija kilka lat (zazwyczaj pięć i więcej). Tymczasem najlepsze efekty terapeutyczne można uzyskać, gdy problem dopiero się pojawił.

Jak rozpoznać wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM)

Gdy w czasie aktywności fizycznej, np. ćwiczeń, podskoków czy tańca, lub podczas kichania, śmiania się, kaszlu lub jakiejkolwiek innej czynności zwiększającej ciśnienie w jamie brzusznej dochodzi do mimowolnego wycieku moczu, oznacza to, że kobieta dotknięta jest problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. Wyróżnia się kilka stopni WNM w zależności od nasilenia objawów (I-III).

Korzyści z terapii, sposoby leczenia

U osób cierpiących z powodu NM często stosowana jest farmakoterapia, rzadziej zabieg operacyjny, ale w większości przypadków odpowiednio dobrane ćwiczenia i fizjoterapia pomagają, szczególnie na etapie występowania objawów I stopnia. Jeśli jednak uszkodzone są struktury odpowiedzialne za trzymanie moczu, niestety fizjoterapia będzie miała działanie tylko wspierające inne sposoby leczenia.
Leczenie NM poprzedzone jest bardzo szczegółowym wywiadem i badaniem. Fizjoterapeuta sprawdza struktury, które odpowiedzialne są za kontynencję, czyli trzymanie moczu. Często jest tak, że po porodzie, szczególnie siłami natury, mięśnie są rozciągnięte i nie mają wystarczającej wytrzymałości – wówczas należy zadbać o ich wzmocnienie. Zdarzają się sytuacje odwrotne, gdy mięśnie są nadmiernie napięte. W takich przypadkach wzmacnianie może przynieść przeciwny (i niepożądany) skutek, czyli NM może się nasilić. Dzieje się tak dlatego, że mięsień nadmiernie napięty nie jest wystarczająco elastyczny, aby się kurczyć. Wymaga tonizacji, czyli przywrócenia kurczliwości, a także rozluźnienia i zrelaksowania.
W przypadkach, kiedy pacjentka nie potrafi samodzielnie napiąć mięśnie wprowadzana jest do terapii elektrostymulacja.

W krajach zachodnich, m.in. we Francji i Szwajcarii, fizjoterapia zalecana jest w NM jako metoda pierwszego rzutu, cechująca się dużą skutecznością.

Wskazania

  • nietrzymanie moczu podczas aktywności fizycznej, kichania, kaszlu, podskoków, biegania
  • Parcia naglące
  • Częste wizyty w toalecie
  • Wypieranie moczu podczas sikania
  • Nocne wizyty w toalecie – więcej niż dwie

Przeciwwskazania

Terapia nietrzymania moczu jest terapią bardzo bezpieczną i raczej nie niesie ze sobą zagrożenia dla pacjenta.

Optymalna ilość zabiegów

Problem nietrzymania moczu jest zazwyczaj problemem przewlekłym, który powstawał na przestrzeni czasu. Tak samo trzeba podejść do terapii, jak do procesu, który w zależności od stopnia nasilenia objawów może trwać różnie długo.
Zazwyczaj pierwsze efekty terapii można zauważyć dość szybko, bo już po 2- 3 spotkaniach. Aby mówić o rehabilitacji w przypadku nietrzymania moczu, wg standardów europejskich potrzeba od 3 do 6 miesięcy. Przy założeniu, że pacjent pojawia się na wizycie mniej więcej w odstępach 2 tygodniowych, będzie to od 6-12 wizyt Ćwiczenia i terapia Nietrzymania moczu

Statystycznie, jedna na trzy kobiety cierpi na jakąś formę nietrzymania moczu (NM).

Nietrzymanie moczu możemy je podzielić na:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • naglące nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie z przepełnienia,
  • formy mieszane

Najczęściej słyszy się o formie wysiłkowej, która dotyczy nie tylko osób starszych. Ten problem bardzo często dotyka kobiety w ciąży, a najczęściej – po porodzie siłami natury.

FIZJOTERAPIA, OSTEOPATIA, TRENING, LECZENIE BÓLU - BLOG

Artykuły | Wskazówki | Porady | Video