Spis treści:
O fizjoterapii sportowej wiemy naprawdę dużo. Zapewne wynika to stąd, że praktycznie cały nasz zespół w klinice uprawia różne dyscypliny sportu, współpracowaliśmy i współpracujemy z kadrami wielu dyscyplin sportowych a przez naszą klinikę przeszła się duża grupa sportowców sportu zawodowego i amatorskiego.
W sporcie siedzimy od lat, lubimy sportowców, wiemy, ile wyrzeczeń niesie ze sobą sport. Dzięki współpracy z trenerami, fizjoterapeutami sportowymi i organizacjami, które zajmują się fizjoterapią sportową poszerzyliśmy nasz warsztat co pozwala nam stosować w praktyce najnowocześniejsze rozwiązania fizjoterapeutyczne.
Szkolimy też innych. Terapeutów i trenerów.
Fizjoterapia sportowa to nie tylko praca z pacjentem na leżance, to także odpowiedni trening, dieta, stały kontakt z pacjentem. To wszystko realizujemy w naszej klinice.
Wielu z naszych pacjentów to amatorzy, trafiają do nas, gdy rozpoczynają trening, potrzebują wiedzy chcąc uniknąć błędów. Dajemy im tą wiedzę i wsparcie. Gdy doznają kontuzji jesteśmy w stanie w sposób skuteczny przywrócić ich do aktywności.
Korzyści z zastosowania fizjoterapii sportowej.
Fizjoterapia sportowa to nie tylko walka z kontuzjami. Wśród wielu korzyści stosowania fizjoterapii sportowej możemy wymienić:
- Utrzymanie organizmu w pełnej sprawności
- Poprawa kondycji, siły, zwinności
- Regeneracja powysiłkowa
- Poprawa mobilności
- Korekcja niekorzystnym wzorcom ruchowym
- Przeciwdziałanie urazom
- Optymalizacja treningu
- Szybkie leczenie kontuzji
- Redukcja bólu
- Poprawa wyników sportowych
Na czym polega fizjoterapia sportowa?
Fizjoterapia sportowa to szeroki zakres działania. Zależnie od potrzeby i pacjenta zastosujemy różne techniki i terapie. W pierwszym rzędzie jest to leczenie kontuzji i eliminacja bólu. Manipulacje, igło terapia, terapia powięziowa, rolowanie, kinezjotaping, terapia manualna czy też trening medyczny znajdą tutaj zastosowanie. W przypadku odnowy i regeneracji stosujemy wiele rodzajów masaży jak i technik stymulujących takich jak bańki, metoda Wim Hofa, klawiterapia, odpowiednie zalecenia dietetyczne i suplementacyjne. Zapobieganie kontuzjom czy też poprawa wyników to odpowiednio dobrany trening i poprawa parametrów motorycznych. W naszym przypadku istotnymi elementami jest siła jak i poprawa mobilności. Wszystkie te elementy składają się w jedną całość tworząc profesjonalne narzędzie terapeutyczne z naszymi pacjentami.
Fizjoterapia sportowa to dla nas techniki i terapie jak i znajomość cykli treningowych, specyfiki danych dyscyplin sportowych jak i metod treningowych. Wielu z nas jest instruktorami sportu w wielu dyscyplinach sportowych.
Fizjoterapia sportowa – wskazania
Każdy sportowiec powinien mieć świadomość, że warto i ze może skorzystać z dobrodziejstw fizjoterapii sportowej na każdym etapie przygotowania treningowego. Z wielu wskazań do fizjoterapii sportowej możemy wymienić:
- Bóle kręgosłupa, w tym stany ostre
- Uszkodzenia tkankowe
- Uszkodzenia stawów
- Deficyty motoryczne
- Złe wzorce ruchowe
- Nie gojące się urazy tkankowe
- Przewlekłe zmęczenie
- Urazy różnego typu
- Stany przed i po operacyjne
- Zaburzenia snu
- Przetrenowanie
- Brak regeneracji
Fizjoterapia sportowa – przeciwskazania
Fizjoterapia sportowa jest skuteczną i bez bólową terapią. Ale jak każda metoda ma swoje ograniczenia. Nasi terapeuci bardzo dokładnie badają pacjentów tak aby określić, czy dane zabiegi mogą być wykonane i czy pacjent się do nich kwalifikuje. Nie ma bezwzględnych przeciwskazań do zastosowania tego typu terapii. Zawsze celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo i dobro pacjenta stąd w przypadkach trudnych konsultujemy często pacjenta wspólnie tak aby rozstrzygnąć jaki plan zabiegów będzie najlepszy i bezpieczny. Kierujemy się w pracy zasadą bezbolesności, która to pozwala nam w sposób bezpieczny i skuteczny przeprowadzić proces terapeutyczny.
Jak wygląda wizyta fizjoterapii sportowej
Oczywiście zbieramy wywiad, badamy pacjentów fizykalnie i biomechanicznie. Badamy ich parametry motoryczne. Zależnie od potrzeby wykonujemy testy sprawności fizycznej. Po wielu latach pracy w sporcie wiemy, że ludzie są różni, że są różne dyscypliny sportowe i że są różne cele. Inaczej wygląda praca z zawodnikami sportów walki a inaczej z triatlonistami. Oczywiście pracujemy na leżance fizjoterapeutycznej, na sali z ciężarami, w terenie, na rowerze, z rolerami, masażerami i plastrami. Ale to jak będzie wyglądała nasza praca z tobą zależy od tego jaki mamy cel. Czy jest to powrót do pełnej sprawności po kontuzji, poprawa mobilności czy też zabezpieczeniem cię przed urazem. To cel warunkuje jaka będzie terapia a nie na odwrót. Nie powielamy błędów z innych ośrodków, każdego traktujemy tu indywidualnie.
Łączymy profesjonalną wiedzę z zakresu anatomii, patofizjologii i fizjologii z treningiem sportowym, jego specyfiką i potrzebami.
Optymalna ilość zabiegów fizjoterapii sportowej
Ilość zabiegów u osteopaty zależy od stanu klinicznego pacjenta oraz od tego jaki cel chcemy osiągnąć. Nieraz to będzie jedna wizyta w celu konsultacji lub rozwiązania niedużego problemu, nieraz potrzebujemy całej serii, aby na przykład nauczyć cię jak masz ćwiczyć ćwiczyć.
Fizjoterapia sportowa- skutki uboczne
Fizjoterapia sportowa jest bezpieczna i rzadko zdarzają się reakcje po zabiegowe. Może to być chwilowe zaostrzenie objawów, zmęczenie, senność itp. Objawy te mijają szybko i nie stanowią zazwyczaj większego problemu. Inną kwestią jest zmęczenie po treningowe. Jako że podstawowym prawem fizjologii jest adaptacja to musimy użyć nieraz bodźców które cię zmęczą, zmęczą twój układ oddechowy, mięśniowy i neurologiczny. Dzięki tym bodźcom przeniesiesz się poziom wyżej i staniesz się lepszym sportowcem.