Spis treści:
Dynamiczny rozwój fizjoterapii spowodował powstanie w ramach tej dyscypliny wielu specjalistycznych metod leczenia. Wynika to z coraz większej specjalizacji i wytworzenia się poddziedzin specjalizacji leczenia w ramach fizjoterapii. Specjalizacja ta pozwala w sposób bardziej profesjonalny i skuteczny podejść do problemu pacjenta. Ukończyliśmy wiele szkoleń specjalistycznych które pozwalają nam na skuteczną pracę z pacjentami, skracając czas terapii.
Korzyści z zastosowania nowoczesnych metod w fizjoterapii
Spojrzenie na pacjenta jako całość, dokładne badanie i zastosowanie wielu metod leczenia odpowiednio dobranych do schorzeń i problemów pacjenta niesie za sobą wiele korzyści:
- Dokładne badanie w gabinecie
- Postawienie rzetelnej diagnozy
- Dostosowanie optymalnej metody leczenia
- Skrócenie czasu leczenia
- Zmniejszenie kosztów leczenia
- Szybsze dojście do zdrowia
- Pełne informacje o procesie leczenia
Rodzaje nowoczesnych metod w fizjoterapii stosowanych w Fizjoklinice
Metoda McKenzie
Metoda McKenziego jest aktualnie najlepiej udokumentowaną metodą fizjoterapeutyczną, jeśli chodzi o leczenie bólów kręgosłupa. Bardzo dokładny wywiad, dokładne badanie biomechaniczne z pozwala na postawienie dokładnej diagnozy. System ten opiera się na znajomości wzorców bólowych kręgosłupa i analizie zachowania się objawów w wywiadzie oraz podczas badania. Ćwiczenia McKenziego zostały tak opracowane, aby zmieniać układ w uszkodzonym dysku kręgosłupa jak i w całym segmencie kręgosłupa. Pacjent jest cały czas zaangażowany w proces leczenia i wie w jaki sposób wykonywać odpowiednie wzorce ruchowe które będą zapobiegać bólowi i jego nawrotom. Bóle kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa, rwa ramienna, stenoza kręgosłupa to wskazania do leczenia metodą McKenziego.
Metoda PNF
Metoda ta polega na poprawie funkcji pacjenta. Siła mięśni i zakres ruchu są tylko są tylko środkami do osiągnięcia celu jakim jest poprawa naszej sprawności. Każdy z nas ma swoje własne wzorce funkcjonowania takie jak chodzenie, poruszanie, dźwiganie itd. Zadaniem metody PNF jest jak najszybsze odzyskanie utraconych funkcji poprzez odpowiednio dobrane ruchy i ćwiczenia, które stymulują układ nerwowy. Metoda ta ma zastosowanie w leczeniu pacjentów neurologicznych jak i z osłabioną funkcją. My w swojej pracy wykorzystujemy ją przede wszystkim do leczenia bólu. Bolesny bark, kolano, zaburzenia chodu, bóle i osłabienie kręgosłupa są chorobami które metoda PNF leczy skutecznie.
IAOM
Metoda IAOM jest szkołą terapii manualnej. Jako jedyni jesteśmy
przedstawicielami IAOM na terenie Polski. Od 2008 roku przeszkoliliśmy setki terapeutów i lekarzy w zakresie dokładnej diagnostyki i terapii manualnej narządu ruchu. Jest to w tej chwili najbardziej rozwinięty system diagnostyki narządu ruchu jak i rozumowania klinicznego. Rozwinięciem diagnostyki jest proceduralne leczenie zaburzeń i chorób narządu ruchu. IAOM zawiera w sobie schematy terapii pooperacyjnej, pourazowej. Leczenia sportowców i dzieci. Kompleksowość tej metody powoduje że zastosujemy ją we wszystkich chorobach narządu ruchu które mogą być leczone za pomocą rąk terapeuty.
Terapia powięziowa
Jest wiele szkół i metod, ich wspólnym mianownikiem jest stymulacja powięzi i tkanki łącznej. Odkąd w Polsce pojawiły się szkolenia z zakresu terapii powięziowej czynnie bierzemy w nich udział. Przeszliśmy szkolenie z takich metod jak FDM, pinopresura, rolfing, klawiterapia, (GDS) Metoda Łańcuchów Mięśniowych, Metoda Manipulacji Powięziowych STECCO i wiele innych. Techniki terapii tkanek miękkich jak pozycyjne rozluźnianie, terapia punktów spustowych czy post izometryczna relaksacja mięśni towarzyszą nam w pracy na co dzień.
OMT
Jest to szkoła terapii manualnej która jest stosowana na całym świecie w celu przywracania sprawności w obrębie narządu ruchu. Skuteczność tej metody i jej dopracowanie powoduje jej popularność wśród fizjoterapeutów. Metoda jest oparta na dokładnej diagnostyce biomechanicznej narządu ruchu. Następnie jest wdrożone leczenie polegające na mobilizowaniu stawów, manipulacjach, technikach tkanek miękkich oraz odpowiednio dobranym treningu.
Neuromobilizacje
Neuromobilizacje są technikami mobilizacji tkanki nerwowej. Jej nowatorskie podejście do leczenia nerwów przysporzyło wielu zwolenników. Napięcie nerwu, ucisk na nerw, zaburzenia ukrwienia nerwu, uszkodzenia tkanki nerwowej na skutek blizny czy też patologie krążka międzykręgowego dające presję na nerw są wskazaniem do tej terapii. Odpowiednie ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę potrafią uwolnić nerwy i ulżyć w bólu. Celem tej terapii oprócz uwolnienia nerwu jest także poprawa jego ukrwienia. Pacjenci z objawami ze strony układu nerwowego takimi jak pieczenia, parestezje, bóle promieniujące, tępe i inne często znajdują pomoc w swoich dolegliwościach.
Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny jest specyficznym rodzajem masażu. Oddziaływane on przede wszystkim na układ limfatyczny w celu usunięcia zalegającej limfy, usunięcia nadmiaru toksyn, usprawnieniu krążenia limfatycznego i krwionośnego. Usunięcie obrzęków daje lepsze odżywienie tkanek wpływając lokalnie na patologię jak i na całe ciało. Chorzy z zastojami limfatycznymi, po urazach, z zastojami żylnymi oraz chronicznym obrzękiem zapalnym znajdą pomoc dzięki dobrze wykonanym zabiegom drenażu.
Metoda Maitland’a
Terapia manualna wg koncepcji Maitland’a – jest koncepcją badania i leczenia pacjenta z zaburzeniami ze strony narządu ruchu. Dokładna analiza dolegliwości umożliwia dobór odpowiednich technik leczenia, które polegają na przywracaniu tkankom równowagi w napięciu pomiędzy mięśniami, tkankami wokół stawów, strukturami nerwowymi itd. Techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacji, mobilizacji tkanek miękkich (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien) powodują, iż pacjent zyskuje większą ruchomość przy jednoczesnym zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Metoda ta jest szeroko stosowana w Australii i Stanach zjednoczonych. Organizacja zrzeszająca terapeutów metody Majtland’a jest bardzo dynamicznie rozwijającą się organizacją a jej szkolenia odbywają się na całym świecie.
Terapia manualna Rakowskiego
Jest to unikatowy system leczenia pacjentów stworzony w latach 90 tych przez dra Andrzeja Rakowskiego. Jako jedni z pierwszych ukończyliśmy szkolenie tej metody w 1999 roku. Od tamtego czasu stosujemy ja w praktyce klęcznej lecząc naszych pacjentów. Metoda Rakowskiego jest kompilacją wielu metod a jej wielką wartością jest ogromne doświadczenie autora w pracy własnej z pacjentami. Przewaga doświadczenia nad teorią jest ogromnym atutem tej metody. Pomoc przy zastosowaniu technik tej terapii znajdą pacjenci z bólami krzyża, dyskopatią, zablokowaniem stawy krzyżowo biodrowego, koksartrozą, bolesnym barkiem czy też innymi bólami w tym bólami o niejasnym pochodzeniu.