Dlaczego neuromodulacja przezskórna w Fizjoklinice?

Jako jedni z pierwszych w Polsce rozpoczęliśmy leczenie pacjentów metodą przezskórnej neuromodulacji. Chcąc nieść pomoc chorym z przewlekłymi, opornymi na leczenie zachowawcze bólami neurologicznymi i neuropatycznymi, ukończyliśmy jedyne w Europie szkolenie pod kierownictwem prof. Jose Luisa Ariasa Buria, na co dzień pracującego w Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Jest to jedyny ośrodek w Europie zajmujący się rozwojem i badaniami nad metodą przezskórnej neuromodulacji.

Na czym polega zabieg przezskórnej neuromodulacji?

Od wielu lat specjalizujemy się w leczeniu pacjentów z bólami kręgosłupa i narządu ruchu. Niekiedy pacjenci trafiają do nas zbyt późno, gdy choroba zdążyła wyrządzić duże szkody – konsekwencją tej sytuacji są przewlekła bóle neurologiczne lub neuropatyczne, które nie leczą się w leczeniu zachowawczym, co oznacza, że zabiegi fizjoterapeutyczne i osteopatyczne nie dają zadowalających wyników. Neuromodulacja przezskórna PENS (Percutaneous Electrical Nerve Stimulation) zmniejsza dolegliwości bólowe poprzez stymulację elektryczną okolic nanerwia nerwu, a więc przeciwdziałając zakłóceniu naturalnych procesów, skutkującemu przewlekłym bólem z uszkodzonego nerwu czy bólami neuropatycznymi, wskazującymi na chorobę nerwu samego w sobie. Metodę neuromodulacji stosowali dotychczas wyłącznie lekarze w warunkach zabiegowych. Dzięki obrazowaniu USG oraz wykorzystaniu urządzenia generującego prądy niskiej częstotliwości wykonanie tego typu zabiegów zostało włączone w proces fizjoterapii.

Jakie są korzyści z zastosowania przezskórnej neuromodulacji?

Dzięki zabiegom przezskórnej neuromodulacji jesteśmy wstanie wpływać na czynność bioelektryczną nerwu oraz zmniejszać ból w tkankach zaopatrywanych przez dany nerw. Efekty neuromodulacji są odczuwalne już po pierwszym zabiegu. W zależności od wskazań potrzeba od kilku do kilkunastu zabiegów.

Wskazania do zabiegu przezskórnej neuromodulacji

Fizjoterapeuta stosuje zabieg przezskórnej neuromodulacji u pacjentów z przewlekłymi bólami wynikającymi z patologicznego obciążenia struktur nerwowych obwodowego układu nerwowego. Do leczenia terapią przezskórnej neuromodulacji kwalifikują się następujące zespoły bólu przewlekłego:

  • rwa kulszowa
  • rwa ramienna
  • rwa udowa
  • przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa
  • bóle o charakterze neuropatii

Jak wygląda zabieg przezskórnej neuromodulacji?

Terapeuta zbiera dokładny wywiad i wykonuje badanie neurologiczne, aby ustalić, który nerw będzie poddany zabiegowi neuromodulacji. Następnie pod kontrolą USG terapeuta obrazuje przebieg nerwu i wbija w okolice nerwu igłę akupunkturową, podłączoną do aparatu emitującego prądy o niskiej częstotliwości. Zależnie od lokalizacji i patologii stymulujemy nerw od kilku do kilkunastu minut. Zabieg jest bezbolesny dzięki zastosowaniu prądów o konkretnej częstotliwości.

Terapia przezskórnej neuromodulacji – przeciwskazania

Zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów, niemniej istnieją ku niemu przeciwwskazania. Należą do nich:

  • endoproteza
  • rozrusznik serca
  • ciąża
  • nowotwór
  • leki przeciwzakrzepowe
  • zmiany skórne
  • ogólne stany zapalne

Nasi specjaliści – zapisz się na wizytę

BLOG