- Korzyści z zastosowania igłoterapii
- Czy suche igłowanie to to samo co akupunktura?
- Suche igłowanie – wskazania
- Co powoduje powstanie punktów spustowych bólu?
- Igłoterapia – jak to działa?
- Jak wygląda wizyta?
- Optymalna ilość zabiegów igłoterapii
- Igłoterapia – przeciwskazania
- Igłoterapia skutki uboczne
Spis treści:
Igłoterapia (Dry Needling) jest metodą terapeutyczną rozwijaną w USA i krajach Europy zachodniej już od 50ciu lat. Polega ona na wprowadzeniu do mięśni, sterylnej jednorazowej igły z cienkiego filamentu (igła akupunkturowa) w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji przez uwolnienie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. W niektórych przypadkach dla zwiększenie efektu terapeutycznego możemy przepuszczać w tkankach prąd o małym natężeniu zwiększając efektywność zabiegu.
Korzyści z zastosowania igłoterapii
Medycyna osteopatyczna często wykorzystuje w swej praktyce suche igłowanie. Zabieg ten daje wiele korzyści. Są to przede wszystkim:
- Wyeliminowanie, redukcja bólu
- Poprawa przepływy krwi w tkankach
- Poprawa regeneracji tkanek
- Poprawa rozciągliwości tkanek
- Likwidacja punktów bolesnych
- Przywrócenie prawidłowych procesów fizjologicznych w tkankach
Czy suche igłowanie to to samo co akupunktura?
Suche igłowanie to nie to samo co akupunktura, chociaż istnieją podobieństwa pomiędzy tymi dwoma metodami. Główne różnice pojawiają na wytłumaczeniu jak obie techniki działają. Suche igłowanie koncentruje się głównie na likwidacji bólu, punktów bolesnych w tkance łącznej. Akupunktura skupia się głównie na poprawie przepływu energii w ciele poprzez nakłuwanie igłami akupunkturowymi. Podobieństwem jest to że obie terapie wykorzystują w terapii igły akupunkturowe.
Suche igłowanie – wskazania
Od samego powstania Fizjokliniki stosujemy suche igłowanie. Przeszliśmy specjalistyczne szkolenia w międzynarodowych organizacjach, które zajmują się szkoleniem terapeutów w zakresie suchego igłowania. Suche igłowanie jest bezpieczną terapią, którą stosujemy w wielu jednostkach chorobowych. Lista wskazań jest bardzo obszerna, wymienimy tu kilka kluczowych:
- Bóle kręgosłup, w tym stany ostre
- Rwa kulszowa
- Rwa ramienna
- Zmiany zwyrodnieniowe
- Dyskopatia o różnym nasileniu
- Bóle i zawroty głowy
- Bóle twarzoczaszki
- Drętwienia kończyn
- Fibromialgia
- Bóle stawów
- Napięcia i bóle mięśni
- Bóle mięśniowo-powięziowe
- Bóle brzucha
- Choroby reumatyczne i układowe
- Przewlekłe zmęczenie
- Urazy
- Stany przed i po operacyjne
Co powoduje powstanie punktów spustowych bólu?
Punkt spustowy bólu rozwija się jako reakcja obronna organizmu na problemy czy też patologie, które pojawiają się w naszym ciele.
- Uraz – mięsień napina się, próbując zmniejszyć nasilenie urazu
- Nieoczekiwany ruch – obronne napięcie mięśnia
- Szybki ruch – obronne napięcie mięśnia
- Duża aktywność sportowa – przeciążenie mięśni doprowadzające do zaburzenie ich prawidłowych procesów fizjologicznych
- Długie statyczne pozycje, np. Siedzenie – stałe napięcie mięśni powoduje ich niedotlenienie i brak prawidłowego odżywienia
- Zaburzenia nerwowe – mięśnie napinają się próbując ochronić nerw
- Zaburzenia metaboliczne – które doprowadzają do zaburzeń metabolicznych w mięśniu wtórnie zaburzając fizjologię komórek
- Choroby układowe, bakteryjne czy wirusowe – gdzie odpowiedź organizmu powoduje także reakcje w mięśniach wytwarzając punkty spustowe bólu
- Choroby o podłożu psychosomatycznym – czynnik psychiczny zwiększa napięcie w tkance łącznej i mięśniowej
Igłoterapia – jak to działa?
Suche igłowanie jest bezpiecznym sposobem terapii z pacjentami. Igłoterpaia oddziaływuje na pacjenta na wielu poziomach. Igłowanie jest ukierunkowane na mięśniowo-powięziowe punkty spustowe bólu. Są to bolesne punkty w mięśniach. Powodem ich powstawania jest nadmierne wytwarzanie acetylocholiny, stan ten towarzyszy bardzo wielu chorobom. Igłowanie tych punktów oddziałuje na cały układ nerwowy poprzez jego stymulację. Stymulowanie lokalnie tkanki daje odpowiedz układu immunologicznego który przyspiesza procesy gojenia i wytwarzania kolagenu. Usprawnienie pracy mięśni i ich rozciągliwości likwiduje ból. Ważnym czynnikiem jest wpływ igły na poprawę krążenia. Dezaktywacja punktów spustowych przywraca prawidłowe ukrwienie tkanek a co za tym idzie umożliwia prawidłowe dotlenienie i dostarczenie substancji odżywczych.
Jak wygląda wizyta?
Podczas wizyty przeprowadzamy dokładny wywiad i badanie fizykalne. Następnie jest przeprowadzone badanie, w którym terapeuta poszukuje punktów spustowych bólu, sprawdzając ich aktywność. Po odnalezieniu punktów spustowych bólu, przeprowadza się dezynfekcję nakłuwanej okolicy i za pomocą igieł akupunkturowych jednorazowego użytku nakłuwa się tkankę. Podczas nakłuwania możesz odczuwać nakłucie oraz może się pojawić drżenie lub chwilowe napięcie mięśni. Następnie igły lub igła jest usuwana. Jeśli jest potrzeba to okolica poddawana zabiegowi może zostać rozmasowana.
Optymalna ilość zabiegów igłoterapii
Ilość zabiegów igłoterapii zależy od stanu klinicznego pacjenta. Często stosujemy igłoterapię w stanach ostrych. Zabieg ten potrafi przynieść natychmiastową ulgę w takich chorobach jak: Wypadnięty dysk, stan zapalny z dużym spazmem mięśniowym, kręcz szyi, czy też lokalne zapalenie. Tu nawet jedna sesja może dać pacjentowi dużą ulgę. W stanach bólu przewlekłego, fibromialgii, zmianach zwyrodnieniowych, czy też chorobach z uogólnionym bólem mięśniowo-powięziowym potrzeba kilku spotkań aby otrzymać oczekiwane rezultaty.
Igłoterapia - przeciwskazania
Tak jak każda metoda tak i igłoterapia ma swoje przeciwskazania. Są to przedewszystkim lęk przed igłą, brak kontaktu z pacjentem oraz stan tkanki, którą nakłuwamy, gdzie może wystąpić ryzyko infekcji. W przypadku braku możliwości nakłucia dobieramy wtedy inne techniki, które są mniej inwazyjne i oddziaływają na tkankę.
Igłoterapia skutki uboczne
Suche igłowanie jest bardzo bezpieczną techniką leczenia. Pacjenci w większości przypadków reagują dobrze na ten sposób terapii. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest chwilowe zaostrzenie objawów oraz zmieniony poziom energii na następny dzień. Praktycznie we wszystkich przypadkach objawy te mijają bardzo szybko i pacjenci zaczynają odczuwać zdecydowaną poprawę po zabiegu. Co ciekawie u wielu pacjentów poprawa i odczucie ulgi pojawiają się już w trakcie wykonywania zabiegu.