- Dlaczego terapia manualna w Fizjoklinice?
- Korzyści z zastosowania terapii manualnej
- Na czym polega terapia manualna?
- Terapia manualna – wskazania
- Terapia manualna – przeciwwskazania
- Terapia manualna – pierwsza wizyta
- Optymalna liczba zabiegów terapii manualnej
- Terapia manualna – skutki uboczne
- Nasi specjaliści – zapisz się na wizytę
Dlaczego terapia manualna w Fizjoklinice?
Terapia manualna obejmuje diagnostykę i terapię narządu ruchu. Dzięki badaniu manualnemu i dokładnemu wywiadowi terapeuta precyzyjnie określa dolegliwość pacjenta w obrębie narządu ruchu. W Fizjoklinice stawiamy na rzetelną diagnozę, bo tylko na takiej podstawie można dobrać celowaną terapię gwarantującą skuteczność i skracającą czas leczenia.
Korzyści z zastosowania terapii manualnej
Korzyści z zastosowania terapii manualnej jest bardzo wiele. Zależnie od zastosowanych technik możemy się spodziewać oddziaływania na wielu poziomach narządu ruchu. Uruchomienie kręgów, odblokowanie stawów, zmniejszenie napięcia mięśniowego, pobudzenie nerwów skutkują poprawą w wielu jednostkach chorobowych i obejmują takie efekty, jak m.in.:
- wyeliminowanie, redukcja bólu
- poprawa postawy
- poprawa ruchomości w stawach
- odciążenie krążka międzykręgowego
- poprawa ukrwienia tkanek
- poprawa przepływu limfy
- normalizacja pracy narządów
- poprawa odporności
- przyspieszenie gojenia tkanek
- wzrost siły
- poprawa kondycji i sprawności
- zmniejszenie kosztów leczenia
- często uniknięcie operacji
Na czym polega terapia manualna?
Terapia manualna opiera się głównie na manipulacjach, ale w jej skład wchodzą także mobilizacje, techniki tkanek miękkich, techniki powięziowe, neuromobilizacje i trening. Manipulacje to konkretne metody wprowadzające siły w określonych płaszczyznach na poziomie stawów, np. międzykręgowych. Ruch powoduje rozprężenie znajdującej się w stawie mazi stawowej, czemu może towarzyszyć charakterystyczny dźwięk. Zastosowanie specjalistycznych technik pozwala terapeutom wpływać na organizm tak, aby zlikwidować ból i przywrócić sprawność (a przy okazji również uśmiech na twarzy pacjenta).
Terapia manualna – wskazania
Terapia manualna może stanowić terapię uzupełniającą głównego leczenia medycznego, ale często jest też główną terapią. W wielu przypadkach jest alternatywą dla leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Częstymi wskazaniami do terapii manualnej są:
- bóle kręgosłupa, w tym stany ostre
- zmiany zwyrodnieniowe
- zablokowania stawów
- dyskopatia, protruzja, ekstruzja
- rwa kulszowa i ramienna
- bolesny bark, zespół zamrożonego barku
- bóle i zawroty głowy
- bóle twarzoczaszki
- drętwienia kończyn
- szumy w uszach, piski, trzaski
- bóle stawów o różnej etiologii
- napięcia i bóle mięśni
- bóle stawów skroniowo-żuchwowych
- choroby reumatyczne i układowe
- przewlekłe zmęczenie
- urazy, urazy sportowe
- skomplikowane stany powypadkowe
- stany przed- i pooperacyjne
Terapia manualna – przeciwwskazania
Terapia manualna jest bezpieczną formą terapii, jednak – jak każda metoda – ma swoje ograniczenia. Dokładne badanie pozwala stwierdzić, czy pacjent kwalifikuje się do terapii, czy też powinien być skierowany do innego specjalisty bądź na badania diagnostyczne. Wiele chorób, które wydają się naszym pacjentom przeciwwskazaniem do leczenia, nimi nie są. Leczymy pacjentów z nowotworami, w stanach ostrych, po urazach, z osteoporozą oraz w trakcie ciąży.
Terapia manualna – pierwsza wizyta
Podczas pierwszej wizyty terapeuta zbiera dokładny wywiad i przeprowadza badanie fizykalne, do którego pacjent rozbiera się do bielizny. Prowadzone następnie badanie manualne pozwala określić, które struktury tkankowe są zaangażowane w proces chorobowy. Zastosowanie konkretnych technik terapeutycznych wynika wprost z diagnozy. Terapeuta może wybrać manipulacje stawów bądź kręgosłupa, mobilizacje, techniki powięziowe stymulujące na różne sposoby tkanki miękkie i powięzi, neuromobilizacje, których celem jest odblokowanie zablokowanych nerwów, trening o różnym charakterze. Repertuar technik jest bardzo szeroki, co zapewnia skuteczność terapii i skraca czas jej trwania.
Optymalna liczba zabiegów terapii manualnej
Liczba zabiegów terapii manualnej zależy od stanu klinicznego pacjenta. Pacjenci w stanach ostrych często już po jednym zabiegu odczuwają poprawę. W przypadku przewlekłych chorób potrzebnych jest kilka zabiegów. Plan terapii ustalany w ramach pierwszej wizyty, przy czym w niektórych przypadkach modyfikujemy częstotliwość wizyt zgodnie z odczuciami pacjenta.
Terapia manualna – skutki uboczne
Terapia manualna jest bardzo bezpieczną i bezbólową formą terapii. Działania naszych fizjoterapeutów są zawsze adekwatne do stanu klinicznego naszych pacjentów, dzięki czemu terapia jest bezpieczna. Każda metoda stymulacji organizmu może wywołać krótkotrwałe zaostrzenie objawów, przy czym u większości pacjentów zaostrzenie objawów nie występuje wcale lub mija po krótkim czasie. Po rozpoczęciu procesu terapii jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi pacjentami.