Dlaczego USG narządu ruchu w Fizjoklinice?

Jako jedni z pierwszych w Polsce zaczęliśmy stosować USG narządu ruchu w celu wsparcia procesu diagnostycznego. Nasi fizjoterapeuci i osteopaci są często pierwszymi specjalistami, z którymi mają kontakt nasi pacjenci. Aby zwiększyć dokładność badania biomechanicznego, w wielu przypadkach badanie kliniczne uzupełniamy badaniem USG. Takie podejście ułatwia postanowienie dokładnej diagnozy oraz – co jest nie mniej ważne – pozwala wykryć przeciwskazania do terapii. Badanie USG wykonujemy na potrzeby procesu leczniczego. W celu wykonania badania i uzyskania diagnozy lekarza, wysyłamy pacjentów do odpowiedniego specjalisty.

Jakie są korzyści z zastosowania USG w fizjoterapii?

Dzięki badaniu USG wspomagamy proces diagnostyczny i określamy przeciwskazania do terapii. Ponadto wykorzystujemy USG do ewaluacji procesu leczenia, a także podczas treningu – do obrazowania tkanek w trakcie wykonywania ruchu. Pacjenci znają tę metodę jako Sonofeedback. Badanie USG jest badaniem, do którego pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać.

Co możemy zbadać aparatem USG?

  • mięśnie – Badanie USG możemy wykorzystać do oceny aktywności mięśni. Możemy dokładnie zlokalizować miejsce urazu (naderwania, stłuczenia, rozerwania) oraz dokonać jego pomiaru. Badanie USG pozwala pokazać ewentualne krwiaki oraz inne zmiany w tkance mięśniowej.
  • kości – Badanie USG pozwala uwidocznić wyrośla kostne oraz inne zmiany w kośćcu, a także złamania, pęknięcia czy też proces zapalny w okostnej. W naszej praktyce klinicznej badanie USG stanowi często element przesiewowy przy podejrzeniu złamań lub urazów, które nie kwalifikują się do fizjoterapii.
  • ścięgna – Dzięki USG możemy ocenić w sposób dynamiczny pracę ścięgna, a także strukturę ścięgien pod kątem ewentualnych uszkodzeń, zapaleń czy też zmian struktury.
  • stawy – Badanie USG jest doskonałym narzędziem do badania wysięku w stawie, oceny chrząstki oraz zmian zwyrodnieniowych. Pozwala ocenić kształt wielu struktur wewnątrz- i zewnątrzstawowych.
  • nerwy – W badaniu USG możemy ocenić położenie struktur nerwowych, ewentualne urazy, zmiany kształtu nerwu, a także ewentualne sklejenia i zbliznowacenia mogące wpływać na nerw.

Badanie USG – przeciwwskazania

W przeciwieństwie do wielu innych badań obrazowych USG jest badaniem bezpiecznym, niegenerującym promieniowania jonizującego ani silnego pola magnetycznego.

BLOG