Rehabilitacja uroginekologiczna to nowoczesna, kompleksowa terapia skupiająca się na prawidłowej pracy mięśni dna miednicy.
W klinice naszej wykonujemy badanie i terapię kobiet jak i mężczyzn.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Terapia jest bezbólowa i bezpieczna. Przeprowadzamy ją z zachowaniem prywatności i intymności. Odpowiemy na wszystkie twoje pytania tak abyś poczuł się/poczuła zaopiekowana.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę? Jak przebiega pierwsza wizyta? To bardzo proste! Poniżej znajdziesz opis postępowania w kilku krokach:

Podczas wizyty będziesz mogła/mógł przygotować się do badania. Na miejscu są niezbędne artykuły higieniczne.
Do badania dostaniesz specjalną spódniczkę ginekologiczną. Okres nie jest przeciwskazaniem do badania, ale jeśli nie czujesz się komfortowo, aby poddać się badaniu podczas okresu, zaplanuj wizytę, kiedy go nie ma.

KROK 1- Pytania przesiewowe

Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Jeśli masz potrzebę zanotuj odpowiedzi. Pozwoli ci to z większą dokładnością porozmawiać z terapeutą.

  1. Od kiedy występują dolegliwości?
  2. Zastanów się jakie są to dolegliwości:
    • Czy masz nietrzymanie moczu – w jakich sytuacjach?
    • Czy doświadczasz parć naglących?
    • Czy doświadczasz uczucia niepełnego wypróżnienia pęcherza lub jelita?
    • Czy masz nietrzymanie gazów lub stolca?
    • Czy masz ból w okolicach miednicy (brzuch, podbrzusze, odbyt, okolice krocza)?
    • Czy doświadczasz uczucia ciężkości w pochwie (tzw. uczucie tampona)?
    • Czy masz zaparcia?
    • Czy masz ból podczas stosunku?
    • Czy jesteś w ciąży?
    • Czy jesteś w okresie połogu?
    • Czy jesteś po operacji – brzusznej, plastyce krocza/brzucha, usunięciu ognisk endometrialnych, proktologicznej?
    • Czy jesteś po prostatektomii i w związku z operacją doświadczasz nietrzymania moczu?
  3. Czy dolegliwości wystąpiły w związku z konkretnym wydarzeniem (np. ciążą, zabiegiem lub urazem)?
  4. Co je nasila, a co zmniejsza?
  5. Jeśli konsultowałaś/ konsultowałeś już wcześniej ten problem i masz jakąś dokumentacje medyczną, przynieś ją na wizytę.
  6. Czy problem był już leczony – jeśli tak to jakie formy terapii były stosowane?

 

Jeśli masz pytania do terapeuty zapisz je sobie.

KROK 2 – dokumenty

Skompletuj historię leczenia, przypomnij sobie kolejność wydarzeń, a także przygotuj dokumentację medyczną, jeśli taką posiadasz. Przynieś ją na wizytę.

Jeśli masz badania – zabierz je ze sobą. Nie są one jednak niezbędne. Z naszego doświadczenia wiemy, że opóźnianie wizyty (np. z powodu oczekiwania badania) przynosi wiele szkód i wydłuża czas terapii. W razie konieczności zostaniesz pokierowana/ny gdzie i do kogo masz się udać, aby takie badania wykonać.

Jeśli masz problemy z nietrzymaniem moczu możesz zrobić przed wizyta DZIENNICZEK MIKCJI (https://seni.pl/pl_PL/tresc/papierowy-dziennik-mikcji). Nie jest on niezbędny, ale bardzo często stosowany jako jedna z metod diagnostycznych.

KROK 3 – zapisanie się na wizytę

Możesz to zrobić telefonicznie 533 606 606, 533 696 696 lub umów wizytę.

KROK 4. WIZYTA

Pierwsza wizyta ma na celu przeprowadzenie następujących czynności:

  1. Zapoznanie się z przebiegiem i dokumentacją dotychczasowego leczenia.
  2. Przeprowadzenie wywiadu.
  3. Badanie fizykalne i manualne. W zależności od problemu, z którym się zgłaszasz zostaniesz zbadana. Może to być badanie brzucha, w przypadku rozejścia mięśnia prostego, badanie narządu ruchu, w przypadku bólu lub badanie mięśni dna miednicy.
  4. Jeśli zgłaszasz się z problemem dotyczącym mięśni dna miednicy np. nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku, bolesna blizna po nacięciu krocza, nietrzymanie gazów – zaproponowane zostanie Ci badanie przez pochwowe.
  5. Badanie przez pochwowe jest badaniem wewnętrznym, podobnym do badania ginekologicznego. Przed badaniem będziesz miała czas i miejsce, aby się do niego przygotować
  6. Przed badaniem postaraj się mieć wypełniony pęcherz. Zaraz po badaniu będziesz mogła skorzystać z toalety
  7. W przypadku zaburzeń obszaru anorektalnego – nietrzymanie gazów, stolca, osłabienie mięśni, ból w okolicach odbytu, niezbędne będzie wykonanie badania per rectum. Do takiego badania również, będziesz mogła/ mógł przygotować się w gabinecie.

Rozmowa oraz badanie pozwalają wspólnie z pacjentem nakreślić cel oraz priorytety fizjoterapii, a także ustalić jej przebieg. Jeśli jest to możliwe wykonujemy od razu terapię.

Wizyta trwa 40 minut.

BLOG