Jak przygotować się na pierwszą wizytę? Jak przebiega pierwsza wizyta? To bardzo proste! Poniżej znajdziesz opis postępowania w kilku krokach:

KROK 1 – pytania przesiewowe
Na początek odpowiedz na pięć prostych pytań, które pozwolą ci stwierdzić, czy objawy, których doświadczasz są powiązane z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi (TMD):

1. Czy kiedykolwiek czułaś/-eś BÓL w szczęce, skroniach, uchu lub przed nim po którejś ze stron?
2. Czy w ciągu ostatnich 30 dni pojawiły się bóle głowy, które obejmowały skronie, potylicę lub szyję?
3. Czy w ciągu ostatnich 30 dni miałaś/-eś sytuację, że podczas ruchu żuchwy pojawiły się dźwięki w stawie?
4. Czy kiedykolwiek pojawiła się sytuacja, że nie mogłaś/-eś otworzyć ust w pełnym zakresie lub żuchwa “przystanęła” choćby na chwilę podczas ruchu?
5. Czy w ciągu ostatnich 30 dni zablokowała Ci się żuchwa, tak, że nie mogłaś/-eś jej zamknąć?
Jeżeli chociaż jeden raz pojawiła się odpowiedź TAK, stanowi to podstawę do przeprowadzenia dalszej diagnostyki fizjoterapeutycznej w kontekście występowania zaburzeń skroniowo-żuchwowych.
Jeżeli NIE, wówczas zapoznaj się z innymi wskazaniami (wstaw przekierowanie do artykułu 1), kiedy pomoc fizjoterapeuty może być przydatna

KROK 2 – zapis na wizytę
Możesz to zrobić telefonicznie lub poprzez fomrularz on-line. (tu wstaw odpowiedni linki – nr. telefonu oraz adres moment.pl)

KROK 3 – dokumenty
Skompletuj historię leczenia, przypomnij sobie kolejność wydarzeń, a także przygotuj badania obrazowe (płyty wraz z opisami): RTG, pantomogram, CBCT itp., jeżeli były one wcześniej zlecone. Używasz szyny lub aparatu? Nosisz okulary? Zabierz je ze sobą.

Następnie wypełnij poniższe formularze i przynieś je ze sobą na wizytę. Jeżeli z jakiś przyczyn nie możesz tego zrobić, po prostu przyjedź 15-20 min wcześniej do Fizjokliniki i wypełnij je na miejscu w oczekiwaniu na wizytę. Informacje w nich zawarte są bardzo istotne dla prawidłowej diagnostyki TMD, oceny Twojego aktualnego stanu, a także dla monitorowania postępów prowadzonej fizjoterapii. W związku z tym proszę poświęć im należytą uwagę.

KROK 4 – wizyta
Pierwsza wizyta ma na celu przeprowadzenie następujących czynności:

  • zapoznanie się z przebiegiem i dokumentacją dotychczasowego leczenia (np. ortodontycznego, czy chirurgicznego itp.),
  • przeprowadzenie wywiadu oraz omówienie wyników wypełnionych wcześniej kwestionariuszy,
  • wykonanie badania funkcjonalnego oraz manualnego układu ruchowego narządu żucia (na które składa się badanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz jamy ustnej – dla Twojego komfortu w gabinecie dostępne są szczoteczki i pasta). Dodatkowo badanie obejmuje odcinek szyjny kręgosłupa.

Wizyta trwa 40 minut.
Rozmowa oraz badanie pozwala wspólnie z pacjentem nakreślić cel oraz priorytety fizjoterapii, a także ustalić jej przebieg.

BLOG