Spis treści:

Koncept treningu personalnego, który stosujemy w naszej klinice rozwijamy od wielu lat. Doświadczenia nasze wyniesione z pracy w wielu placówkach klinicznych oraz szkolenia w których braliśmy udział pokazały nam jak ważna i skuteczna jest praca z pacjentem w formacie terapeuta i pacjent. We wcześniejszej pracy klinicznej, gdzie zdarzało nam się pracować na przykład z dwoma pacjentami w tym samym czasie czuliśmy niedosyt z powodu niepełnej kontroli procesu fizjoterapeutycznego i treningowego. Stąd decyzja, aby pracować z pacjentami indywidualnie co zwiększa skuteczność i pozwala na lepszą interakcję z pacjentem.

Korzyści z zastosowania treningu personalnego

Trening personalny pozwala na stałą kontrolę techniki ćwiczeń i programu przez trenera czy też fizjoterapeutę. Każda jednostka jest przygotowywana indywidualnie do celu jaki został określony na pierwszej wizycie. Wykorzystujemy trening siłowy, żeby wzmacniać odpowiednie mięśnie, stabilizować tułów, kręgosłup i najważniejsze stawy naszego ciała.
W Fizjoklinice, nad jakością treningów personalnych czuwają doświadczeni trenerzy medyczni, którzy są też fizjoterapeutami. Dzięki temu zwracają uwagę na więcej elementów niż zwykli trenerzy personalni.
W pracy z pacjentami łączymy różne modele treningu z wiedzą z zakresu fizjopatologii chorób z którymi to trafiają do nas nasi pacjenci.

Treningi personalne w Fizjoklinice skupiają się głównie na pracy nad dolegliwościami bólowymi, ale też nad profilaktyką i ogólnym wzmocnieniu naszych pacjentów, tak, żeby rzadziej musieli do nas wracać.
Korzyści płynące z tego typu ćwiczeń to:

  • Stały nadzór nad techniką ćwiczeń
  • Indywidualnie dobierany program treningowy
  • Ustabilizowanie kręgosłupa
  • Skupienie na celach, które wspólnie określisz z trenerem
  • Lepsza świadomość ciała i ruchu w obrębie kręgosłupa i tułowia
  • Zauważalna poprawa w wykonywaniu codziennych czynności – podnoszenie ciężkich przedmiotów, praca w jednostajnych pozycjach czy poprawa wyników sportowych.

Na czym polega trening personalny?

Treningi personalne to indywidualnie dobierane zestawy ćwiczeń, które wykonywane są pod okiem doświadczonego trenera. W Fizjoklinice treningi personalne nadzorowane są przez specjalistów treningu medycznego – fizjoterapeutów i trenerów w jednym.
W Fizjoklinice opracowaliśmy autorskie treningi, które pozwalają na pracę z osobami z różnego typu dolegliwościami: zespołami bólowymi kręgosłupa, kolan, wadami postawy czy osłabieniem mięśni.
Osoby, które z nami trenują zauważają dużą poprawę w zakresie siły, wytrzymałości, mobilności, zmniejszeniu dolegliwości czy zmianę sylwetki.
Treningi personalne to świetny wybór dla osób, które nie mają czasu na samodzielne trenowanie lub potrzebują ułożenia specyficznego programu treningowego pod ich aktywność fizyczną. Trening siłowy pomoże im poprawić nie tylko funkcjonowanie na co dzień, ale również wyniki sportowe.

Trening personalny – wskazania

Specyfika połączenia metod treningowych z wiedzą z zakresu chorób pozwala nam na pracę z wieloma pacjentami. Wśród chorób i dysfunkcji, z którymi pracujemy możemy wymienić między innymi:

  • Bóle kręgosłupa
  • Bóle różnego pochodzenia
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Ograniczenia ruchomości
  • Dyskopatia
  • Przykurcze mięśniowe
  • Zaburzenia motoryczne
  • Zespoły przeciążeniowe
  • Wady postawy
  • Choroby internistyczne, zaburzenia hormonalne
  • Zespoły psychosomatyczne
  • Osłabienie siły
  • Niedowłady
  • Poprawa wyników sportowych

Trening personalny – przeciwskazania

Z racji specyfiki treningowej oraz pracy indywidualnej przeciwskazania do wykonywania treningów ustalają na terapeuci. Ich wieloletnie doświadczenie kliniczne pozwala im ordynować pacjentom trening, który jest dopasowany do ich problemów. Podejście takie pozwala praktycznie na pracę z każdym pacjentem włączając w to ostre stany bólowe jak i skomplikowane sytuacje kliniczne.

Trening personalny – jak wygląda trening?

Wizyta odbywa się na sali ćwiczeń, na którą wstęp jest bezpośrednio z szatni, gdzie należy przebrać się w wygodny, niekrępujący ruchów strój sportowy. Obuwie sportowe nie jest wymagane, jednak może być przydatne.
Początek wizyty nie różni się od standardowej wizyty fizjoterapeutycznej. Przeprowadzamy wstępny wywiad dotyczący stanu zdrowia, przebytych kontuzji, przebytych zabiegów operacyjnych, aktualnych dolegliwości bólowych.
Na początku, wspólnie, określamy cele nad którymi będziemy pracować. Omawiamy też ramy czasowe i zasady współpracy (ile treningów w tygodniu chcesz wykonywać samodzielnie, a ile razem z nami).

Następnie przechodzimy do wykonania testów czynnościowych, które mają nam pomóc w postawieniu/potwierdzeniu diagnozy. Korzystamy z wielu testów funkcjonalnych, pozwalających na określenie siły i sprawności mięśni tułowia. Wykonujemy testy z FMS (Functional movement screen), Y-balance test czy testy stabilności tułowia.
Do pomocy posłużą nam różnego rodzaju rowerki stacjonarne czy bieżnie.
Część główna treningu jest dostosowana indywidualnie do potrzeb i wymagań trenującego pacjenta. Zależnie od priorytetów ćwiczącego – akcent jest kładziony na zmniejszenie bólu narządu ruchu, budowanie siły, wytrzymałości, szybkości, zwinności czy innych aspektów, które są ważne dla pacjenta. Trening personalny układany jest pod daną jednostkę treningową, którą wykonujemy pod nadzorem fizjoterapeuty, który czuwa nad poprawnością przeprowadzanego treningu (techniką, ilością ćwiczeń, serii, powtórzeń, bezbolesnością ćwiczeń itp.)

Po sesji treningowej następuje wyciszenie, ćwiczenia oddechowe lub inna forma kończąca trening, która trwa około 5 min. Omawiamy pytania pacjenta co do odbytego treningu oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Optymalna ilość treningów

Ilość treningów jest dobierana indywidualnie, uzależnione to jest od celu jaki chcemy osiągnąć z pacjentem jak i czasu, który może nam poświęcić pacjent.

Trening personalny - skutki uboczne

Trening personalny nie niesie za sobą specjalnych skutków ubocznych. Może nastąpić chwilowe pogorszenie stanu zdrowia czy też osłabienie, jest ono związane z zastosowaniem ćwiczeń, które są bodźcem fizjologicznym. Celem naszym jest osiągnięcie adaptacji stąd też musimy obciążać organizm co może skutkować zmęczeniem organizmu.

FIZJOTERAPIA, OSTEOPATIA, TRENING, LECZENIE BÓLU - BLOG

Artykuły | Wskazówki | Porady | Video