Spis treści:

Fizjoterapia przed i po operacyjna jest częstym działaniem podejmowanym w naszej klinice. Z jednej strony mamy wielu pacjentów, u których przygotowanie ich do operacji neurochirurgicznej lub ortopedycznej zwiększa skuteczność wykonanego zabiegu. Z drugiej strony rehabilitujemy pacjentów po zabiegach operacyjnych przyspieszając procesy gojenia, udzielając im wsparcia i informując jak proces dochodzenia do pełnej sprawności będzie przechodził.

Częstą sytuacją w naszej codziennej pracy jest to że trafiają do nas pacjenci ze skierowaniem na operację, podjęte działania terapeutyczne powodują że operacja staje się zbędna i udaje się tym pacjentom pomóc w trybie ambulatoryjnym. Sytuacja ta dotyczy także pacjentów, którzy chcą się skonsultować czy dany zabieg jest niezbędny. Mając bardzo duże doświadczenie z dużą liczbą pacjentów jesteśmy w stanie doradzić jakim trybem leczenia w danym przypadku jest lepiej podążać.

Korzyści z zastosowania fizjoterapii przed i po operacyjnej.

Jeśli już zdecydujemy się na zabieg operacyjny to lepsze przygotowanie pacjenta to tego zabiegu gwarantuje lepsze wyniki pooperacyjne. Dobrym przykładem są urazy stawu kolanowego. Jeśli nie są one lub nie mogą być zoperowane bezpośrednio po urazie to mamy czas, nieraz są to miesiące na przygotowanie stawu do operacji. Odprowadzenie obrzęków, poprawa ukrwienia, poprawa siły mięśniowej, poprawa propriorecepcji i wielu innych czynników ma istotny wpływ na poprawę wyników pooperacyjnych.

Jeśli już jesteśmy po operacji to niezmiernie ważną rzeczą jest szybki powrót do sprawności. Często pacjenci pozostawieni bez opieki po operacji zaprzepaszczają wyniki operacji. Na szczęście dzieje się to coraz rzadziej. Od wielu lat w szczególności współpracując z neurochirurgami oraz chirurgami ortopedami prowadząc fizjoterapie pooperacyjną po operacjach kręgosłupa i stawów. Zajmujemy się prowadzeniem przypadków trudnych jak i pacjentów po urazach wielonarządowych.

Na czym polega fizjoterapia przed i po operacyjna

Każdy przypadek traktujemy indywidualnie. Nie ma tu szablonu. Stosujemy różne środki i metody w celu szybkiego powrotu do zdrowia. Jesteśmy grupą specjalistów co pozwala nam spojrzeć z każdej strony na pacjenta. Zajmujemy się terapią manualną, osteopatią, treningiem, fizjoterapią. Nasze doświadczenia osobiste jak i doświadczenie w pracy z pacjentami implikują wprowadzeniem do terapii takich elementów jak odpowiednia dieta, suplementacja, stymulacja fizjologiczna i odruchowa. Jesteśmy chyba jedynym ośrodkiem, w Polsce który stosuje takie podejście.

Fizjoterapia przed i po operacyjna – wskazania

Jest cała gama wskazań, przykładowo możemy wymienić tu kilka:

  • Przygotowanie do zabiegów operacyjnych
  • Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL, PCL i łąkotek
  • Osteotomia
  • Endoprotezoplastyka biodra, kolana i barku
  • Inne zabiegi z zakresu chirurgii ortopedycznej
  • Operacje kręgosłupa (różne metody)
  • Zabiegi brzuszne
  • Zabiegi torakochirurgiczne
  • Zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej
  • Zabiegi ginekologiczne i proktologiczne
  • Operacje wielonarządowe
  • Operacje onkologiczne

Fizjoterapia przed i po operacyjna – przeciwskazania

Proces przygotowań do operacji lub fizjoterapii pooperacyjnej często prowadzimy z prowadzącym chirurgiem. Przeciwskazania nie odbiegają w szczególności od przeciwskazań występujących w danych jednostkach chorobowych. Często są to zalecenia od chirurga prowadzącego do których musimy się zastosować. Czasami musimy trzymać się pewnych zasad postepowania które wynikają z zastosowanego zabiegu lub są związane z naturalnymi fizjologicznymi procesami gojenia się tkanki.

Jak wygląda wizyta fizjoterapii przed i po operacyjnej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależnie od wskazań lekarza prowadzącego lub stanu klinicznego pacjenta proces rehabilitacji będzie przebiegał różnie. Jedni pacjenci będą potrzebowali bardziej terapii manualnej inni treningu i na przykład wzmocnienia siły mięśniowej. Współpracujemy z wieloma organizacjami szkoleniowymi na całym świecie i zawsze jesteśmy na bieżąco z protokołami leczenia pooperacyjnego dla różnych metod pooperacyjnych. Pracujemy zespołowo, często wspólnie konsultujemy naszych pacjentów.

Optymalna ilość zabiegów fizjoterapii przed i po operacyjnej

Ilość zabiegów jest różna, zależy od tego jaki cel chcemy osiągnąć. Terapia często jest planowana z lekarzem prowadzącym. Informujemy na bieżąco pacjenta jakie są założenia terapii, ile czasu potrzebujemy na osiągnięcie celu i co robimy. Uważamy że dobra edukacja pacjenta jest kluczem do przeprowadzenia prawidłowej i skutecznej terapii.

Fizjoterapia przed i pooperacyjna skutki uboczne

Skutki uboczne a bardziej reakcje po zabiegowe mogą wystąpić po każdej terapii, gdzie oddziałujemy na pacjenta i na jego tkankę. Są to najczęściej chwilowe zaostrzenia objawów, osłabienie, senność. Objawy te mijają szybko. W przygotowaniu do leczenia operacyjnego musimy mieć na uwadze, że jesteśmy z pacjentem w celu przygotowania go do zabiegu i dolegliwości bólowe mogą mu tutaj towarzyszyć. Główny problem zostanie rozwiązany dopiero w trakcie zbiegu. Po zabiegach, gdzie mieliśmy do czynienia z długim unieruchomieniem, powstałymi zrostami, obrzękami terapia może być trudniejsza, jeśli chodzi o odczucia pacjenta. Terapię staramy się prowadzić w sposób bezbolesny z jak najlepszym komfortem dla pacjenta co nie zmienia faktu że czasami może być ona związana z jakimś dyskomfortem

FIZJOTERAPIA, OSTEOPATIA, TRENING, LECZENIE BÓLU - BLOG

Artykuły | Wskazówki | Porady | Video