Byłem ostatnio w ZOO i miałem wspaniałą okazję, by wykorzystać moją wiedzę na temat, jaki tu poruszam. Spotkałem panią, która nosiła syna w twardym nosidle przodem do świata. Grzeczna rozmowa pozwoliła mi się dowiedzieć, że to tak wyjątkowo, bo syn inaczej nie chce być spokojny, a jeszcze nie siada. Niby źle, że tak go pani nosi, ale dobrze, że tylko krótko i ma świadomość ryzyka jakie za tym idzie. Ale ja dziś nie o tym w sumie. Nie raz i nie dwa każdy z nas spotkał się u lekarza z obcymi i niezrozumiałymi terminami medycznymi. Kto ośmielił się prosić o wytłumaczenie, bo ja niezbyt się do tego  garnąłem. Teraz sam coś tam rozumiem, to jest mi prościej, ale wiem, że duża część ludzi tego nie ogarnia. Te słowa są podobne, często brzmią jakoś dziwacznie albo wręcz przerażająco, co nie? A jeszcze jak lekarz poda łacińską nazwę, to w ogóle jak w horrorze od razu. Więc ja dziś podam kilka haseł, które są często mylone, źle tłumaczone i źle odbierane w codziennych potyczkach ze służbą zdrowia.

  • Napięcie mięśniowe– „A, bo moja córka to ma napięcie mięśniowe”, przeczytałem to i sobie myślę, że to wspaniale, bo bez napięcia nie można żyć. Chodziło tu zapewne o to, że poziom napięcia jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Obie te rzeczy są niepożądane, szczególnie u małych dzieci mogą utrudniać rozwój psychosomatyczny. O, właśnie…
  • Psychosomatyczny– Po prostu element umysłowy połączony z fizycznym. Np. rozwój taki to rozwój zarówno psychiczny (myślenie, mowa, rozumienie) jak i fizyczny (chodzenie, stanie, łapanie), co u dziecka jest nierozłączne, stąd popularność terminu.
  • Fizjologiczne– Czyli naturalne, występujące w przyrodzie zachowania, czy cechy takie jak np. krzywizna kolan (zaraz wytłumaczę lepiej).
  • Szpotawość (nr. 2 na rysunku) – Kolana szpotawe są wtedy, gdy staw kolanowy jest szerzej, niż linia pionowa poprowadzona między biodrem a stopą. Naturalna (fizjologiczna) rzecz dla dzieci w wieku 1-3 lat! Dopuszcza się do 4 cm przerwy między kolanami przy złączonych stopach.
  • Koślawość (nr.1 na rysunku)- Gdy kolana są bliżej siebie, niż pięty w trakcie stania. Fizjologiczne dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dopuszcza się do 5 cm przerwy między stopami.
  • Kifoza– Naturalna krzywizna kręgosłupa. Mamy je dwie (każdy zdrowy ma), piersiową i krzyżową. Oznacza to, że w tych fragmentach kręgosłup jest wygięty lekko do tyłu. Potrzebujemy tego, by amortyzować chód (porównajcie sobie, jak mocno uderza w rękę puszczona sprężyna, a jak mocno prosty kij).
  • Lordoza– Jak wyżej, ale w drugą stronę. Też są dwie, szyjna i lędźwiowa. Tam kręgosłup wygina się w przód.
  • – Choroba, wymagająca leczenia. Tu jest nienaturalne skrzywienie kręgosłupa. Nazywa się ją trójpłaszczyznową, bo kręgosłup krzywi się w trzy strony równocześnie. Do boku, do przodu/tyłu oraz kręgi kręgosłupa obracają się względem siebie (trochę jak położone na sobie koła zębate, gdy jedno się kręci, a drugie nie). To nie znika samo, a czasami nawet nie wiadomo jak się pojawia. Często mówi  się o niej „idiopatyczna”, czyli z nieznanych powodów (ew. badający nie umie tej przyczyny znaleźć).
Jędrzej Skawina - ZnanyLekarz.pl

BLOG