Terapia manualna kręgosłupa, masaż kręgosłupa.

Kręgosłup jak nowy

Boli cię krzyż, szyja lub plecy? Zapewne tak! Na problemy z kręgosłupem narzeka niemal 90 proc. Polaków. Podpowiemy ci jak możesz sobie pomóc.

Boli rano, czasami wieczorem, albo po dłuższym spacerze. Sięgasz po tabletkę i ból mija. Niestety szybko wraca. Raz silniejszy, raz słabszy. Lekarz w przychodni zleca zrobienie zdjęcia RTG, a potem rozkłada ręce: Wszystko jest w porządku. To choroba przeciążeniowa. W pani wieku – i nie ma znaczenia czy masz lat 30 czy 60, i tak to powie! – to normalne. Wszyscy tak mają. Proszę się smarować maścią przeciwzapalną i brać tabletki. Ale ile można połknąć leków przeciwbólowych! Czyżby nie było innego sposobu na to, żeby sobie pomóc. Ależ jest! – przekonuje nasz ekspert, fi zjoterapeuta, specjalista terapii manualnej Maciej Brożyński. Możesz sama złagodzić dolegliwości dzięki prostym zmianom, jakie wprowadzisz podczas codziennej aktywności i zaproponowanym przez niego ćwiczeniom. Uwaga! Wykonuj je delikatnie, tak, żeby nie powodowały bólu. Powtarzaj wtedy, gdy ci pomagają. Ale jeśli poczujesz się po nich gorzej, koniecznie idź na konsultacje do dobrego terapeuty.

Odcinek lędźwiowy

Niektórzy cierpią tak bardzo, że z trudem się poruszają. Inni mają dolegliwości niewielkie, ale dokuczliwe. Choć nasilenie bólu jest różne, powodem zawsze jest dyskopatia, czyli choroba degeneracyjna krążka międzykręgowego. Dlaczego zmaga się z nią aż tak wiele osób? Jedna z teorii dowodzi, że wszystkiemu winny jest postęp cywilizacyjny, który zmusił nas byśmy prowadzili siedzący tryb życia. Tymczasem siedzenie naraża na zbyt duże obciążenie odcinek lędźwiowy. Tak naprawdę jednak u każdej osoby przyczyna lub zespół przyczyn może być inny, np. uwarunkowania genetyczne, styl życia, sposób odżywiania, przeciążenia jakim jest poddawany układ kostny czy gospodarka hormonalna. Dlatego u niektórych osób dyski zużywają się bardziej niż wynikałoby to z naturalnego procesu starzenia się organizmu.

To ci może pomóc

Przy silnym bólu konieczne może być początkowo leczenie farmakologiczne zlecone przez lekarza. Następnie, dostosowując się do samopoczucia chorego, specjalista może wprowadzać inne metody terapii np. masaż, różne rodzaje fi zykoterapii (prądy, ultradźwięki, laser, krioterapia) lub terapię manualną (patrz ramka na str. 24). Natomiast przy niewielkim pobolewaniu możesz pomóc sobie sama. Przede wszystkim unikaj długotrwałego bezruchu! W pracy ustaw urządzenia biurowe takie jak np. faks czy kopiarka z dala od siebie. Nawet niewielka odległość zmusi cię do wstania i zrobienia kilku kroków. Przed pracą lub po niej wybierz się na szybki spacer albo na przejażdżkę rowerem – po wysiłku powinnaś być zgrzana, ale nie wykończona. W ciągu dnia wykonuj ćwiczenia rozciągające i rozluźniające kręgosłup (patrz ramka na dole).

RADA DLA CIEBIE

Jeśli masz dyskopatię lub twoje problemy z kręgosłupem trwają dłuższy czas, idź na konsultację do fi zjoterapeuty, który dobierze zestaw ćwiczeń indywidualnie dopasowany do twoich potrzeb. Jeżeli natomiast uzna, że choroba jest zaawansowana, skieruje cię do ortopedy lub neurochirurga.

1 USIĄDŹ NA BRZEGU KRZESŁA, wyprostowane ręce oprzyj o kolana. Przez kilka minut naprzemiennie wypinaj brzuch jednocześnie prostując kręgosłup, a następnie zaokrąglaj plecy wypychając kręgi ku tyłowi. Ruch powinien przypominać bujanie się na miednicy. Naprzemienne ruchy wprowadzają dyski w ruch i dzięki temu: odżywiają je. Wykonuj takie ćwiczenie co 2–3 godziny.

2 STAŃ PRZODEM DO KRZESŁA. Pochyl się, chwytając jednocześnie dłońmi krawędź oparcia. Staraj się wydłużyć i rozluźnić kręgosłup tak, jak gdyby miednica ciągnęła go delikatnie w tył. Nogi powinny być proste w kolanach, ale jeśli odczuwasz silne ciągnięcie, możesz je delikatnie ugiąć.

Rehabilitacja kręgosłupa, fizjoterapia i zdrowy kręgosłup.

BLOG